I pivo má co nabídnout: Rozumné množství může pomoci zdraví srdce

Srdce všech milovníků piva nyní jistě zaplesají. Pití piva v rozumném množství totiž přináší řadu pozitiv pro zdraví. Je známé obsahem vitamínů B, ale tělu toho nabízí mnohem víc.

i Zdroj fotografie: Shabicht / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stejně jako malé množství vína podporuje zdraví, je to podobné s pivem. Pivo patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům u nás. Když se pije v mírném množství, má skutečně mnoho zajímavých pozitivních účinků na zdraví. Dietetička Amy Richter zdůrazňuje, že chmel (patří mezi hlavní složky piva) je bohatý na flavonoidy (silné antioxidanty). Navíc obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Jistě najdete ještě více důvodů než těchto pět níže, proč byste si měli hned dát sklenku piva.

1. Pivo je skvělý zdroj vitamínů B

Pivo obsahuje rovnou několik důležitých vitamínů ze skupiny B, jedná se o množství vitamínů B1, B2, B6 a B12. Pokud pijete pravidelně pivo, zkuste zapátrat v paměti, kdy se vám naposledy udělal „koutek“ (prasknutí koutku úst z nedostatku vitamínu B)? Pravděpodobně k tomu nedocházelo v období, kdy jste pili pivo.

2. Pozitivní vliv piva na oběhový systém

Pivo pomáhá snižovat cholesterol. Obsahuje totiž rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat LDL cholesterol (ten špatný). Také obsahuje látky, které zabraňují tvorbě krevních sraženin, a snižuje riziko vzniku srdečního infarktu. Při nadměrné konzumaci toto ovšem neplatí, v tu chvíli se riziko infarktu spíš zvyšuje.

3. Účinky piva na nervový systém

Pití piva působí proti nespavosti. Hlavní vliv na to mají dvě látky – flavin a kyselina nikotinová. Ty podporují zdravý spánek. Kromě toho pivo zlepšuje paměť, dokonce se ukázalo, že lidé, kteří pijí pivo, mají menší riziko, že se u nich vyvine Alzheimerova choroba a demence. Ovšem platí to pouze tehdy, pijete-li pivo v malé míře. Jak potvrzuje i vědecká studie, nadměrné pití alkoholu naopak nástup demence urychluje.

Detailní fotografie nalévání piva do sklenice, ze které přetéká pěna iZdroj fotografie: Freepik

4. Pivo pro silné kosti

Tato zpráva potěší ženy po menopauze, kterým chutná pivo. Pivo obsahuje hodně křemíku, který přispívá k větší hustotě kostí. To znamená, že pitím piva se snižuje riziko vzniku osteoporózy. Existuje dokonce vědecká studie, která tento účinek piva na kostní zdraví přímo potvrzuje.

5. Podpora funkce ledvin

Pivo je močopudné a zajistí vašim ledvinám pravidelné proplachování. Samotné pivo příznivě působí na funkci ledvin, dokonce snižuje riziko, že se vám v ledvinách nebo v jiných částech vylučovacího systému vytvoří ledvinové kameny.

Jestli se právě usmíváte, že vlastně pijete pivo ze zdravotních důvodů, pak ještě nejásejte. Nadměrná a každodenní konzumace piva obrací pozitiva na negativa. A to dost zásadně.

Přineslo vám pití piva nějaké pozitivum pro zdraví?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články