Pivovarské kvasnice jsou elixírem pro vaše pevné zdraví. Nachází se v každé kuchyni, ale jen málokdo zná jejich pravé využití

Pivovarské kvasnice jsou hodnotným doplňkem stravy, který přináší řadu benefitů pro posílení imunitního systému i celého těla.

i Zdroj fotografie: Your Best Digs / Creative Commons / CC BY
                   

Kvasnice neboli droždí je obecně známá surovina, která se používá při výrobě kynutého těsta, anebo, jak už název napovídá, ke kvašení piva. Málokdo už ale ví to, že se jedná o velmi cennou potravinu, která je bezkonkurenční zásobárnou vitaminů skupiny B. Mimoto je bohatým zdrojem chromu, který zesiluje funkci inzulinu, a tím se podílí na stabilizaci hladiny krevního cukru. Benefity droždí pro lidské zdraví předložila odbornice na výživu Katherine Marengo LDN, R.D.

Přátelská houba podporující metabolismus

Pivovarské kvasnice jsou vlastně rod jednobuněčné houby, která nese název Saccharomyces cerevisiae. Metabolizuje cukr, a tím se udržuje naživu. Samotné kvasnice mají specifickou nahořklou příchuť, která je dána přítomností prvku chrom. V posledních letech se na trhu objevují také speciální „odhořčené“ kvasnice, které ale ztrácejí velkou část obsahu chromu, a tak už nejsou tak prospěšné, jak by mohly být.

iZdroj fotografie: Bob Blaylock / Creative Commons / CC BY-SA
Obrázek kvasinek v pivovarském droždí pod mikroskopem.

Kromě vysokého obsahu vitaminů skupiny B a chromu jsou pak kvasnice svou povahou velmi účinná probiotika. Jednobuněčné kvasinky se totiž řadí k přátelským organismům, které jsou schopné osídlit tlusté střevo, a napomoci tak ke správné funkci trávení, imunitního systému a řady dalších tělesných funkcí, jako je posílení pokožky, vlasů a nehtů či dokonce zlepšení zraku. Díky posílení funkce inzulinu jsou vhodnou potravinou pro pacienty s cukrovkou 2. typu.

Kromě chromu kvasnice ještě obsahují celou řadu vitaminů a minerálů, jako jsou:

 • selen
 • draslík
 • železo
 • zinek
 • hořčík
 • thiamin (B1)
 • riboflavin (B2)
 • niacin (B3)
 • kyselina pantothenová (B5)
 • pyridoxin (B6)
 • kyselina listová (B9)
 • biotin (B7)

Jistě jste si všimli, že výčet neobsahuje důležitý vitamin s označením B12. Ten totiž kvasnice NEOBSAHUJÍ, a je proto nutné B12 doplnit z jiných zdrojů, jako jsou například vaječné žloutky. Nedostatečné množství vitaminu B12 může způsobit anémii, tedy snížené množství červených krvinek a krevního barviva.

Ani kvasnice nejsou pro všechny

I když se pivovarské kvasnice řadí mezi bezpečné druhy potravin a jejich vedlejší účinky jsou mírné nebo žádné, přesto existují situace, kdy jejich konzumace může vyvolat vážné zdravotní potíže. Obvykle se ve spojitosti s jejich užíváním mohou vyskytnout bolesti hlavy podobné migréně, nadměrná plynatost a nadýmání. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout i stavy, jako je bolest na hrudi, svírání hrdla či potíže s dýcháním, které naznačují možnou alergickou reakci. V tomto případě ihned přestaňte kvasnice užívat a obraťte se na svého lékaře.

iZdroj fotografie: Pixabay
Některé léky v kombinaci s pivovarským droždím mohou mít i smrtící účinky.

V jiných případech ale může jít skutečně o život. Kvasinky totiž mohou interagovat s některými druhy léčiv a vyvolat stavy ohrožující život. K takovým léčivům patří:

 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), jako je tranylcypromin, selegin či isokarboxazid, které se užívají k léčbě klinické deprese. Velké množství tyraminu v pivovarských kvasnicích může ve spojení s IMAO způsobit hypertenzní krizi, tedy okamžitý prudký nárůst krevního tlaku, který může způsobit i mrtvici nebo infarkt.
 • Meperidin, lék proti bolesti, může ve spojení s kvasnicemi rovněž vyvolat hypertenzní krizi.
 • Léky na cukrovku mohou ve spojení s kvasnicemi – díky jejich schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi – způsobit hypoglykémii, která je rovněž zdraví a životu nebezpečná.

Pakliže užíváte tyto nebo jiné podobné druhy léčiv, o užívání kvasnic jakožto potravinového doplňku se předem raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. To platí i v případě, že jste těhotná, kojíte, anebo trpíte cukrovkou, Crohnovou nemocí, častými kvasinkovými infekcemi, máte alergii na kvasinky nebo oslabený imunitní systém.

A co vy, milí čtenáři, užíváte některé doplňky stravy pro podporu imunity?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články