Pomocník estragon: Zlepší trávení, tlumí křeče a podpoří tvorbu žluči

Estragon (pelyněk kozalec) patří mezi pelyňky, které se v bylinkářství užívají především při potížích s trávením. Využijete ho také v kuchyni jako koření.

i Zdroj fotografie: Dominikmatus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Estragon je trvalka, která je díky své vůni využívána pro dochucení jídel i léčebné účely. Jeho jemná chuť se nejlépe hodí k rybám, masu, vejcím a do polévek. Obsahuje živiny a sloučeniny, které prospívají celkovému zdraví. Dietetička a výživová poradkyně Jerlyn Jones vyzdvihuje hlavně účinky estrogenu na trávení. Má schopnost zlepšit trávení a pomoci při trávicích obtížích, také ovlivňuje krevní cukr a citlivost buněk na inzulín. A to není zdaleka všechno, proč si ho oblíbilo i lidové léčitelství.

Lepší trávení po estragonu

Estragon patří mezi pelyňky, které jsou v bylinkářství oblíbené při poruchách trávení. Zvyšuje se po něm tvorba žluče, takže by vám měl pomoci na pocit těžkého žaludku po mastném jídle.

Křeče a bolesti břicha

Kromě heřmánku a máty, které se běžně doporučují na nadýmání a bolesti žaludku, se dá sáhnout i po estragonu. Estragon podle lidového léčitelství tlumí křeče v břiše a dokáže uvolnit nahromaděné plyny ve střevech.

Po estragonu vám začne chutnat

Jestliže nemáte chuť k jídlu, ať už z jakékoli příčiny, po estragonu by vás měla znovu přepadnout. Jedna vědecká studie se zajímala o to, jak estragonový extrakt stimuluje chuť k jídlu. Výsledkem bylo snížení inzulínu a leptinu. Leptin je hormon, který je zodpovědný za pocit hladu. Takže se dá předpokládat, že estragon dokáže zvýšit pocity hladu.

Čerstvý estragon na misce na mramorovém stole iZdroj fotografie: Freepik

Recept na estragonový čaj

Připravte si chutný estragonový čaj, který povzbudí chuť k jídlu a zlepší trávení i imunitu.

Co budete potřebovat?

  • 300 ml vody
  • a 3 polévkové lžíce čerstvého estragonu (nebo 1 polévkovou lžíci sušeného).

Postup přípravy:

  1. Vroucí vodou zalijte estragon a zakryjte poklicí nebo talířkem.
  2. Nechte 10 minut louhovat.
  3. Sceďte a můžete směle podávat.

Estragonový čaj se podává bez příchutě. Pokud pijete čaj pro posílení imunity při nachlazení, přidejte 2 polévkové lžíce medu. Pro samotnou léčbu nachlazení je lepší recept z kombinace medu a česneku.

Na jaké potíže vám pomáhá estragon?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články