Trpíte štítnou žlázou? Těchto 6 potravin by pak ve vašem jídelníčku nemělo co dělat

Některé potraviny obsahují sloučeniny, které ovlivňují funkci štítné žlázy. Jestliže vaše štítná žláza není úplně v pohodě, určitě se těmto potravinám vyhněte.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Poruchy štítné žlázy se projevují buď nadměrnou produkcí hormonů (hyperfunkce) nebo jejich nedostatkem (hypofunkce). Funkce štítné žlázy je navíc závislá na dostatečném množství jódu ve stravě. A právě strava může být kamenem úrazu, pokud víte, že problém se štítnou žlázou již máte. Některým potravinám byste se měli vyhnout, aby se váš stav rapidně nezhoršil.

1. Cukr

Cukr je fuj. Nejen, že má negativní vliv na štítnou žlázu, ale také na další orgány. Navíc se o něm čím dál více diskutuje ve spojitosti se závislostí. Návyku na cukr se těžko zbavuje, ale určitá odvykací kúra vašemu tělu velmi prospěje. Existují i zdravější alternativy, které můžete mlsat.

2. Sója

O tom, jak sója ovlivňuje zdraví, se diskutuje i na poli vědy. Každopádně má sója vliv na funkci některých hormonů, takže pokud užíváte léky na štítnou žlázu, rozhodně nejezte obojí dohromady. Nechte si mezi léky a konzumací sóji několik hodin odstup. Se sójou to ani tak nepřehánějte, snižuje schopnost štítné žlázy vstřebávat jód.

3. Smažená jídla

Smažená jídla na tucích a olejích nepatří do zdravého jídelníčku. Vůbec. Bez debat. Obsahují škodlivé transmastné kyseliny a negativně ovlivňují celé tělo, štítnou žlázu nevyjímaje.

Smažené brambory a kuřecí řízečky na talíři iZdroj fotografie: Freepik

4. Některé druhy zeleniny

Zelenina, která obsahuje látky zvané izotiokyanáty, by na vašem jídelníčku figurovat neměla. Tato látka potlačuje schopnost štítné žlázy vstřebávat jód. A o kterou zeleninu konkrétně jde? Je to zejména zelí, růžičková kapusta, brokolice a květák.

5. Lepek

Lepek se chová podobně jako sója, takže negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy. Proto se lidem s onemocněním štítné žlázy doporučuje vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem lepku, hlavně žitu, ječmenu a pšenici.

6. Káva

Abyste nepřišli o všechno, co máte rádi – jeden šálek kávy denně je povolen. Více než jeden už ale ne. Hodně kávy ovlivňuje negativně funkci štítné žlázy a dokonce má špatný vliv na funkci nadledvinek, které, stejně jako štítná žláza, produkují hormony. Ale dejte si pozor, káva by se neměla pít na lačný žaludek.

Kterým potravinám se vyhýbáte vy a proč?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články