Na lačný žaludek nikdy: Káva a léky uškodí, ani cvičení lékaři nedoporučují

Jedním z věčných dohadů je, zda je vhodné cvičit s prázdným žaludkem. Ale není to jediná věc, kterou ovlivňuje náš pocit hladu. Na lačný žaludek není vhodná káva ani nákupy.

i Zdroj fotografie: Koefbac / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Být dlouho bez jídla není pochopitelně zdravé. O tom se ví, ale jsou jisté věci, kterým je lepší se s prázdným žaludkem zaručeně vyhnout. Může se jednat o žvýkání žvýkačky, pití kávy, ale například i o nakupování. Zda je vhodné s prázdným žaludkem cvičit je otázka, na její odpovědi se ale nejsou schopni dohodnout ani odborníci. V článku od Emily Cronkleton je možné se dočíst, že pravda bude někde uprostřed. Záleží totiž na tom, o jaké cvičení se jedná.

Na lačný žaludek nepatří léky na bolest ani káva

Některé nevhodné věci na lačný žaludek mohou způsobit pouze nepohodu. Mohou být ovšem i takové, které jsou nebezpečné pro zdraví. Takovým příkladem mohou být například léky proti bolesti. Ať už se jedná o paracetamol, ibuprofen či aspirin, žádný z těchto léků není vhodné užívat na lačný žaludek. Je to proto, jelikož může dojít k nejedné zdravotní komplikaci – jako příklad lze uvést krvácení do žaludku. Lepším řešením pro ranní bolesti je méně vypitého alkoholu v noci nebo více pobytu na svěžím vzduchu.

Další u lidí oblíbený ranní pomocník je káva. Avšak ani její pití nalačno není vhodné. Bohužel i bezkofeinová káva pomáhá uvolňovat žaludeční kyseliny, což může vést k pálení žáhy i celkovému nepohodlí. Pokud si ráno bez kávy nedokážete představit, dejte do ní alespoň mléko a vyhněte se kávě rozpustné. Ani alkohol na prázdný žaludek není vhodný, je totiž vstřebáván dvakrát rychleji. Nejvíce na kocovinu trpí mozek, což se projevuje bolestí hlavy.

iZdroj fotografie: Flickr

Vhodná není ani žvýkačka, nákupy či spánek

Spousta lidí využívá také žvýkačku, například když není po ruce kartáček na zuby. Ani to není správné, jelikož během žvýkání se vytváří žaludeční kyseliny, které mohou způsobit žaludeční nevolnosti. Chodit spát s prázdným žaludkem také není nejlepší volba. Nízká hladina cukru v krvi způsobuje totiž pouze lehké spaní s častým buzením. Ideální je jíst tak dvě hodiny před spaním. Cvičení s prázdným žaludkem není doporučováno, možné je tehdy, pokud se jedná o lehké cvičení, například jógu. Ale silové a kardio cvičení není vhodné, kvůli velké spotřebě energie.

Možná jste si toho všimli u sebe, nebo je to naopak pro vás zajímavé zjištění, ale nedoporučuje se ani nakupování s prázdným žaludkem. V tomto stavu totiž koupíme vždy více věcí a ke všemu často těch, které vůbec nepotřebujeme. Taktéž není ideální konzumace citrusových džusů ani limonád. Jsou totiž kyselé, což může způsobit podráždění žaludku. A ještě jedno doporučení, nechoďte do hádek, když jste hladoví. Většina lidí je totiž podstatně více podrážděná a říkají často věci, kterých pak litují.

V jakých situacích nejvíce pociťujete, že vás ovlivňuje kručení v břiše?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články