Kávou ku zdraví: Jaké denní množství je adekvátní, abyste prospěli tělu, a zároveň se vyhnuli negativům

Bez kávy ráno ani ránu. Máte to také tak? Nemusí to být špatně, protože káva obsahuje spoustu vitamínů a působí na tělo jako antioxidant.

káva tep i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pijete-li kávu každý den v přiměřeném množství, pak se můžete těšit na mnoho pozitivních účinků na zdraví. Mějte však na vědomí, že káva obsahuje kofein, se kterým se to dá přehnat. Příliš lahodných voňavých nápojů může místo pozitiv přinést zdravotní obtíže. Lékaři z Mayo Clinic varují, že někteří jedinci mohou být na kofein přecitlivělí. Takže pokud trpíte bolestmi hlavy, poruchami spánku, nervozitou nebo cítíte bušení srdce, budete si muset dávat na větší množství kávy pozor. Když dodržíte zásadu „všeho s mírou“, na negativa nedojde.

S šálkem kávy k pevnému zdraví

Abyste docílili správného účinku kávy na zdraví, vybírejte si kvalitní kávu. Nejlepší je přírodní káva bez přidaných přísad a umělých příchutí. Nekvalitní káva snižuje přínosy pro zdraví. I když povzbuzující účinky kávy ocení každý, mějte na paměti, že káva obsahuje kofein. Ten nepatří do rukou ani do úst dětem nebo dospívajícím. Těhotné a kojící ženy by k němu také měly přistupovat opatrně, ale v malém množství není úplně zapovězený. A teď konečně zmíněné benefity.

Káva vás probudí a nabudí

Káva zrychluje metabolismus. Energie z ní sice nevydrží dlouho, ale pomůže vám překlenout nepříjemná rána a vykročit do nového dne pravou nohou. To je hlavní důvod, proč lidé kávu vyhledávají. Dopřejte si ráno šálek a uvidíte, jak příjemný může skok do nového dne být.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kafíčko a pohodička

Káva obsahuje mnoho prospěšných živin a antioxidantů. Ač se to na první pohled nezdá, je plná vitamínů, především těch z řady B – B1, B2, B3 a B5. V šálku horké tmavé tekutiny plavou draslík a mangan a čekají jen na to, až v nich smočíte rty. K tomu cítíte vůni teplé kávy a dostaví se hřejivý příjemný pocit pohody a blaženosti. Sbíhají se vám sliny?

Kávou proti Alzheimerově chorobě

Některé studie zjistily, že pravidelné pití více než jednoho šálku kávy může pomoci předcházet vzniku Alzheimerovy choroby a demence. Chcete-li si to pojistit, můžete ke kávě procvičovat paměť nejrůznějšími hrami. Ale není to jen Alzheimerova choroba, které káva dokáže vzdorovat. Pravidelné pití kávy totiž snižuje ještě navíc riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Už běžíte pro kávovar?

Káva sníží riziko vzniku rakoviny

Vědci se domnívají, že káva snižuje riziko vzniku maligního melanomu kůže, což je nejvíce smrtelná rakovina kůže. Patrně za to mohou antioxidanty obsažené v milovaném nápoji. Samozřejmě nepůsobí jen na kůži, ale také na játra, která do jisté míry chrání proti hepatocelulárnímu karcinomu. Vidíte to sami, kolik dobrého káva poskytuje. Tak už vařte a hoďte se do pohody s šálkem kávy.

Zdroj: MayoClinic

Je pro vás káva dobrý sluha nebo zlý pán?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články