Sladký kamarád med: Kromě toho, že léčí, dokáže pomoci i na kožní problémy

Neexistuje potravina, která by se mohla medu svými účinky na lidské zdraví rovnat. Ať už máte kašel nebo akné, med vám s tím pomůže.

i Zdroj fotografie: HomeMaker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V mnoha lidových radách na různé neduhy hraje hlavní roli med. Důraz, který je na něj kladen, je z hlediska jeho účinků zasloužený. Některé jeho účinky jsou dokonce vědecky podložené. Dietetička Amy Richter říká, že se med dá pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti použít jak vnitřně, tj. k jídlu, tak zevně na kůži. V obou případech budete těžit z jeho pozitivních účinků na lidské tělo.

1. Lék proti kašli

Med se i v lidovém léčitelství používá k tlumení kašle. Výhodou je, že ho mohou užívat i děti. V jedné studii vědci odhalili, že med je účinnější při potlačování nočního dráždivého kašle než běžně dostupné léky proti kašli. Je sice zapotřebí dalších výzkumů, ale určitě neuděláte chybu, když med proti kašli sami vyzkoušíte.

2. Hojení ran a vliv na kůži

Med můžete využít jako mast na drobné ranky a popáleniny. Působí antibakteriálně a pomáhá s hojením tak, že snižuje zánět. Dále ho můžete využít jako pleťovou masku proti akné nebo pro vyčištění a hydrataci mastné pleti.

3. Srdce a cholesterol

Mezi další zajímavé zdravotní přínosy medu patří schopnost snižovat riziko vzniku srdečních nemocí. Snižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL) a triglyceridů. Také mírně snižuje vysoký tlak. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí protizánětlivě a zlepšuje průtok krve cévami. Tím dochází ke snížení rizika vzniku krevních sraženin. Pokud se med zkombinuje ještě se skořicí, účinek se tak násobí. Obě potraviny mají totiž podobné vlastnosti.

Med na chlebu zalitý sluneční září iZdroj fotografie: Pixabay

4. Vhodný při diabetu

Med díky svým vlastnostem může pomáhat při cukrovce. Neovlivňuje hladinu cukru v krvi tolik, jako obyčejný cukr. Při slazení čaje mu určitě dejte přednost. Pokud trpíte cukrovkou, používejte ho v rozumné dávce. Přece jen obsahuje hodně sacharidů. Trpíte-li na špatně se hojící ranky, zkuste využít jeho potenciál pro lepší hojení.

5. Přínosný pro celkové zdraví

Mezi potraviny, které překypují antioxidanty, patří samozřejmě i med. Antioxidanty se podílejí na vašem celkovém zdraví, chrání buňky před poškozením a zlepšují imunitu. Až budete příště nachlazení, určitě si uvařte čaj s medem a citronem. Jistě vás postaví na nohy a zmírní příznaky nachlazení.

V jaké podobě nejčastěji používáte med?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články