Poznáte pravý med od falešného? Nenechte se zmást lahví a etiketou

V současné době lze koupit med v malých obchodech i supermarketech. Jak poznat kvalitní pravý včelí med?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Procesem zpracování ztrácí med všechny užitečné živiny a svou kvalitu. Potravinářský průmysl často používá ultrafiltraci medu ke zlepšení jeho konzistence. Profesor Vaughn Bryant, odborník v oboru, říká, že 75% medu, který se nachází na trhu, je proto bez pylu. Naštěstí vás několik jednoduchých triků dovede k tomu, abyste se naučili rozpoznávat organický a tovární med.

Co je to umělý med?

Umělý med, je přírodní med často smíchaný s cukrovými sirupy, melasou, kukuřičným sirupem a dalšími přísadami. Výsledkem je, že místo toho, abychom si vzali do úst zdravý přírodní produkt, jíme falešnou náhradu medu bez cenných živin. Naopak pravý med samozřejmě nepochází z továrny, ale ze včelína. Najít tento druh medu v obchodech je stále obtížnější. Nejlepší je najít si vlastního dodavatele medu, který ve výrobním procesu nepodvádí. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste alespoň čistotu medu z obchodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Říká se, že většina producentů téměř vždy ředí svůj med melasou a cukrovým sirupem, aby zvýšila zisky. Několika způsoby můžete zkontrolovat čistotu kupovaného medu. Prvním z nich je palcový test. Dejte si na palec trochu medu a poté zkontrolujte, zda odtéká. Pravý med by se měl držet palce, než aby se intenzivně rozléval po stranách. Další možností je zkouška vodou. Naplňte sklenici vlažnou vodou a poté do ní přidejte lžíci medu. Falešný med se rychle roztaví a pravý med spadne na dno sklenice.

Pravý med hoří a zapáchá

Ponořte suchou zápalku do medu a zkuste ji zapálit. Pokud je med skutečný, na zápalce se objeví jiskra nebo dokonce oheň. Pokud je med falešný, zápalky se nezapálí kvůli nečistotám a vlhkosti, které obsahuje. Čistotu medu můžete vyzkoušet i pomocí octového testu. Přidejte do medu trochu vody a 2 kapky octa. Pokud roztok začne pěnit, je med falešný. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi skutečným a falešným medem? Ředěný falšovaný med pění, je velmi tekutý a je rozdělený do vrstev. Má také kyselý zápach nebo nezapáchá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skutečný med naproti tomu nepění. Je lepkavý a neteče tak snadno jako falešný med. Má krémovou strukturu a nerozděluje se do vrstev. Kromě toho má také silný zápach. Navíc je hořlavý. Některé vlastnosti vám napoví již na první pohled, jiné až po zakoupení. Ideálně však najděte jednu značku medu, která vám bude vyhovovat a tu kupujte neustále dokola.

Zdroj: Hobby Farms

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články