Šalvějový čaj a jeho zdravotní benefity | JakZdravě.cz

Babský odvar ze šalvěje je účinný bojovník proti zubním kazům, aftům i zánětům dásní. Ušetřete za nepříjemné návštěvy u zubaře

Šalvějový čaj přináší mnoho zdravotních benefitů, se kterými se nyní můžete seznámit i vy. Poznejte kouzlo tohoto jedinečného nápoje.

 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šalvějový čaj je aromatický nápoj připravovaný z listů šalvěje lékařské, byliny ze stejné čeledi jako je máta. Ačkoliv jsou výzkumy ohledně jejích potenciálních účinků na lidské zdraví v počáteční fázi, již nyní se odborníci spoléhají, že šalvěje přinese mnohá využití. Navíc má tato bylina velmi dlouhou tradici v alternativní a tradiční medicíně. O největší přínosy tohoto zázračného nápoje se podělila Adda Bjarnadottir, MS, RDN (Ice)
Protizánětlivé a antioxidační účinky 

Šalvějový čaj obsahuje řadu rostlinných sloučenin, které disponují antioxidačními účinky neutralizující škodlivé sloučeniny zvané volné radikály. Ty se v lidském těle neustále hromadí a mohou vést až k chronickým onemocněním, jako je cukrovka 2. typu nebo některým druhům rakoviny. Obsahuje navíc vysoký obsah kyseliny rozmarýnové, která pomáhá snižovat záněty a hladinu cukru v krvi.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Šalvěj rovněž poskytuje dostatečné množství vitaminu K, který je nezbytný pro zdraví našich kostí, krevní oběh a její správnou srážlivost. Obsahuje však také další zdraví prospěšné látky, a to včetně karnosolu a kafru. Bohužel však nebylo dosud provedeno mnoho studií a proto odborníci nad přínosy šalvějového čaje neustále diskutují. 

Podpora zdravé pokožky a hojení ran 

Šalvěj se běžně vyskytuje v kosmetických přípravcích, jako jedna z přírodních prostředků pečující o pleť. Je proto možné, že konzumace jejího čaje může poskytovat některé ze stejných výhod. Během jedné studie na myších kožních buňkách tak odborníci zjistili, že kafr, jedna z velmi prospěšných sloučenin šalvěje, podporuje zdravý růst kožních buněk, zpomaluje známky stárnutí a snižuje tvorbu vrásek. 

Podporuje zdraví ústní dutiny 

Jelikož šalvěj velmi efektivně působí proti bolestem, zánětům a zápachu z úst, získala si velkou oblibu zejména v zubním lékařství. Navíc má také antibakteriální a hojivé účinky na vnitřní rány, takže časté kloktání šalvějového působí jako lék proti bolestem v krku či ústech. Podle odborníků je za tímto skvělý přínosem opět kyselina rozmarýnová. 


iZdroj fotografie: Unspalsh

Protirakovinné účinky 

Protože látky obsažené v šalvěji (zejména karnosol, kafr a kyselina rozmarýnová) disponují protirakovinným účinky, tak je možné, že šalvějový čaj může pomáhat v boji proti rakovině. Skutečnost potvrdily především studie na zvířatech, které přinesly poznatky o tom, že karnosol může zabíjet několik typů rakovinných buněk, aniž by ovlivnil ty zdravé. Přestože jsou tyto výsledky velmi slibné, je třeba provést další výzkumy a to zejména na lidech.

Zlepšuje hladinu cukru v krvi 

Šalvěj může pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi a předcházet cukrovce 2. typu. Není tedy divu, že se tak často využívá v lécích, které mají za úlohu bojovat proti tomuto problému. Nedávná dvouměsíční studie na 105 dospělých osobách s diabetem 2. typu zjistila, že u pacientů, kteří konzumovali 500 mg šalvějového extraktu třikrát denně, se zlepšila hladina cukru v krvi jak na lačno tak i po jídle. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podporuje zdraví mozku

Šalvěj se v alternativní medicíně hojně využívá k posílení nálady, zlepšení paměti a prevenci poruch souvisejících s mozkem, jako je Alzheimerova choroba. Podle odborníků totiž kyselina rozmarýnová, látka obsažená v šalvěji, může pomáhat předcházet tvorbě plaků způsobujících tato onemocnění. 

Už jste vyzkoušeli šalvějový čaj?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby