Příručka zdravé stravy pro úplné začátečníky i pokročilé

Denně slyšíte o tom, jak je zdravá strava dobrá pro vaše zdraví a kvalitu života. Všichni vám budou tvrdit, že zdravě jíst není nic těžkého. Pravdou ale je, že v dnešní době se to všude jen hemží dietami a člověk z toho může být zmatený.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Pokud byste rádi se zdravou stravou začali, ale nevíte jak, máme pro vás několik základních typů, které vám mohou pomoci.
Příjem/výdej

Ano, kalorie jsou věčným strašákem. Někteří lidé je počítají i ve spaní, a i vy jste jistě nejednou měli výčitky, když jste viděli vysoké číslo na obalu čokolády. Nejde ale o to, zda jablko má méně kalorií než tyčinka čokolády. Naopak, z čokolády vůbec výčitky mít nemusíte. Stačí k tomu přistupovat chytře.

 Jde totiž o to, aby váš celkový denní příjem kalorií byl v rovnováze s celkovým denním výdejem. Jednodušeji řečeno, někde přidáte, jinde uberete.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zdravá strava může být rozmanitá i chutná

Nemusíte se stresovat. Pokud ale chcete přibírat, ať už svalovou hmotu nebo tuk, musíte svůj příjem zvýšit. Samozřejmě je vhodné příjem navýšit o vhodné potraviny. Především ty zdravé.

Co tedy je to zdravé jídlo?

Jsou to čerstvé, předem nezpracované potraviny a jídla, která si z nich uvaříte. Pokud jste na nákupu a nevíte, jak vybrat zdravé jídlo, postupujte následovně.

Nekupujte věci, které vypadají jako vyrobené v továrně. Zpracované potraviny jsou často bez potřebných živin a plné tuků. Vašemu tělu tedy nepřinesou nic dobrého a ani vás řádně nezasytí. Mezi zdravé potraviny patří například:

  • zelenina a ovoce
  • maso a ryby
  • oříšky a semínka
  • luštěniny

To ale není všechno. Rozhodně byste neměli vynechávat mléčné výrobky, celozrnné potraviny nebo vajíčka. Seznam je opravdu dlouhý. Jíst zdravě neznamená nejíst dobře. Rozhodně se ale vyhněte potravinám, které jsou průmyslově zpracované. Přemíra cukru, tuků a olejů ve vašem těle neudělá nic dobrého.

Hlídejte si porce

Pokud si chcete zachovat zdravou váhu, budete muset kontrolovat svůj příjem kalorií. Mnoho lidí má představu, že pokud je něco zdravého, mohou toho sníst tolik, kolik budou chtít. Tak to ale není.

Zdravé jídlo má své výhody, jeho konzumace vám ale nezaručí, že ztratíte váhu. Toho docílíte pouze tak, že se dostanete do kalorického deficitu. Musíte mít větší výdej kalorií, než kolik jich během dne v podobě jídla přijmete. Tělo pak začne spalovat tuky přímo z vašich zásob.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Připravit zdravou snídani není složité

Existuje několik jednoduchých triků, jak si porce ohlídat. Pokud se snažíte o to, jíst méně, používejte menší talíře než obvykle. Porce totiž talíř zaplní a váš mozek bude mít pocit, že jste toho snědli více, jelikož jste vyprázdnili celý talíř.

Pokud budete mít stále hlad, vydržte alespoň dvacet minut předtím, než si půjdete přidat. Vypijte mezi tím sklenici vody, nebo si dejte kávu a uvidíte, že váš hlad zmizí. Káva a čaj jsou navíc pro vaše tělo zdravé, o důvod víc si je dopřávat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně