Deprese, bolesti zad a ztráta vlasů: Možná vám chybí vitamín D

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Pravděpodobně se totiž jedná o nedostatek vitamínu D v těle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli si to mnoho lidí neuvědomuje, s nedostatkem vitamínu D se může potýkat naprosto každý, a to zejména během zimy – jeho nejlepším zdrojem je totiž sluneční záření, které je během tohoto období značně snížené. Jedná se však o nezbytnou živinu, která v těle zastává řadu nezbytných procesů, a pokud by se z jejího nedostatku stal chronický problém, mohlo by to mít podle lékařky Katherine Marengo závažný dopad na vaše celkové zdraví. 

Celodenní stres a únava 

Pravděpodobně tím nejčastějším příznakem nedostatku vitamínu D je celodenní únava, která se objevuje i po dobrém a vydatném spánku. Pacienti se v tomto případě však také často potýkají s nočním probouzením a nutkáním chodit na toaletu. Tento problém byste nikdy neměli zanedbávat a řešit ho co nejrychleji, neboť by se mohl podepsat na vašem celkovém zdraví. Stejně tak je dobré být na pozoru před nadměrným stresem a pocity deprese. 

Krvácení dásní

Ačkoli se jedná o vzácnější příznak, nedostatek vitamínu D může vést k vážnému poškození dutiny ústní, a to zejména co se týče dásní. Ty totiž mohou začít z ničeho nic krvácet nebo rudnout, což vyvolává samo o sobě nepříjemné pocity. Symptomy se navíc podle serveru MedicalNewsToday nejčastěji objevují po vyčištění zubů, kdy celou oblast svým způsobem podráždíte (nejvyšší riziko nastává po použití zubní nitě). 

imunita je důležitá

Vitamín D je důležitější, než si myslíte. Při správném dávkování vám zajistí podzim bez nachlazení, chřipky i covidu

Bolest svalů nebo kloubů

Dalším příznakem nedostatku vitamínu D je chronická bolest svalů a kloubů, která se objevuje i v případě, že jste po celý den neprováděli žádný náročnější pohyb. Obecně však tento faktor vede k vyšším bolestem po celém těle a dokáže vám velmi snadno ztížit každodenní život. S tím je také spojen pocit neustálé únavy, a to jak emocionální, tak i fyzické, kterou není dobré za žádných okolností ignorovat. 

Starší muž sedící na posteli a držící se za koleno iZdroj fotografie: Freepik
Nedostatek vitamínu D způsobuje bolest svalů a kloubů

Časté nachlazení a chřipky 

Pokud máte nedostatek vitamínu D, váš organismus se stává náchylnější k různým onemocněním. Nejčastěji se však pacienti potýkají s vyšším rizikem vzniku nachlazení, chřipky nebo jiných respiračních onemocnění. Tato nedílná složka totiž hraje rozhodující roli při odstraňování zánětu imunitním systémem a její absence ztěžuje proces léčby. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, že vitamín D zvyšuje šanci na přežití rakoviny prsu.  

Desítky tisíc Čechů válčí s autoimunitním onemocněním. Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny snižují jeho riziko

Pocení hlavy 

Nedostatek vitamínu D se může v neposlední řadě projevit také pocením hlavy, ke kterému často dochází i v důsledku nejasných událostí. Pokud tedy na sobě pocítíte tento příznak během odpočinku nebo například při konzumaci jídla s přáteli, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je vše v pořádku. Pozor byste si měli dát také na občasnou dušnost a bušení srdce, které taktéž značí možnou absenci této složky.

Jak se před nedostatkem vitamínu D chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články