Nejčastější příznaky nedostatku vitamínu B12 v těle: Od svalové slabosti až po bledou kůži

Vitamín B12 je velmi důležitá živina, která se podílí na mnoha procesech v lidském těle. Jeho nedostatek se může závažně podepsat na vašem zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamín B12 je nenahraditelná živina, která zastává mnoho důležitých funkcí v lidském těle, a to od dobrého chodu metabolismu až po optimalizaci buněk. Důvodem, proč se lidé často potýkají s jeho nedostatkem, je podle Jillian Kubala skutečnost, že si jej váš organismus nedokáže vyrobit sám, a proto je důležité získávat jej z potravy (zejména z masa, ryb a vajec). Pokud však k nedostatku dojde, měli byste co nejrychleji zakročit, neboť může mít negativní dopady na vaše zdraví. Problém lze však naštěstí rozpoznat podle typických příznaků.  

1) Únava a svalová slabost 

Přetrvávající únava, malátnost a svalová slabost jsou prvními příznaky nedostatku vitamínu B12. Většina lidí však tyto nepříjemnosti připisuje jiným problémům, jako je zejména deprese, a proto zanedbávají správné vyšetření. Je proto důležité, abyste v případě jejich výskytu kontaktovali svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit diagnózu a určit přesnou příčinu problému (například provedením krevních testů). U některých lidí může také docházet k celkové sklíčenosti a nevysvětlitelné lenosti. 

2) Brnění a problémy s pamětí

Vitamin B12 je zodpovědný za tvorbu erytrocytů, které zásobují buňky kyslíkem. Pokud jej tedy nemá tělo dostatek, můžete začít pociťovat v končetinách mravenčení nebo se dokonce potýkat s anémií. Stejně tak byste měli být na pozoru před častým zapomínáním, které je taktéž jedním z příznaků tohoto problému – zejména pokud máte tendenci zapomínat doma klíče, nedokážete si vzpomenout na jméno kamaráda nebo pro co jste šli do obchodu. 

3) Bledá kůže a ztráta chuti

V důsledku nedostatku tohoto vitamínu může dojít také k poškození červených krvinek a následnému uvolňování bilirubinu, což je důležité barvivo produkované žlučníkem. To může vyvolat bledost kůže nebo jiné změny jejího odstínu. Ztráta chuti se projevuje u zhruba poloviny lidí, kteří se potýkají s tímto problémem. Důvodem může být především skutečnost, že vitamín B12 udržuje schopnost chuťových receptorů na jazyku. Pokud však dojde k jejich narušení, pacienti většinou ztrácejí potřebu jíst některé potraviny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Zhoršení zraku

Ve vzácných případech může nedostatek vitamínu B12 ovlivnit zrakový nerv a cévy sítnice a způsobit tak dvojité vidění, rozmazané vidění nebo dokonce také dočasnou slepotu. Jedná se o další známku, kterou byste rozhodně neměli ignorovat a v případě jejího výskytu okamžitě zakročit. Pokud si chcete pomoci sami, měli byste začít především u své stravy a jíst více potravin s obsahem tohoto důležitého vitamínu. Mezi jeho zdroje patří především maso a vnitřnosti, ryby, mléčné výrobky a také vejce. 

Rizikové skupiny

Nedostatek vitamínu B12 je nejčastěji podmíněn nevyváženou stravou. Jelikož je však obsažen pouze v živočišných produktech, ohroženi mohou být především vegetariáni a vegani. Kromě nich by si měli dávat pozor také: 

  • osoby s malabsorpcí a onemocněními žaludku a střev 
  • osoby užívající některé léky
  • lidé s diabetem 2. typu 
  • senioři a lidé nad 50 let
  • obézní lidé
  • těhotné a kojící ženy

Jak se před nedostatkem vitamínu B12 chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům