Anémie ničí imunitní systém, způsobuje neplodnost, leukémii a vede k pomalé smrti. Její známky jsou často ignorovány

Jak rozeznat nedostatek železa? Pomůže vám všímat si svého vlastního těla. To totiž při takovém nedostatku vysílá jasné a nezaměnitelné signály.

železo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Železo patří mezi látky, které jsou pro správné fungování těla nezbytné, a jeho nedostatek se umí na zdraví člověka nehezkým způsobem projevit. Dříve, než však dojde k fatálním problémům, začne na tento nedostatek tělo upozorňovat, a to prostřednictvím několika jasných signálů. Ty byste tak za žádných okolností neměli ignorovat, zejména pokud si jich na sobě samých všimnete více najednou, uvedla Jillian Kubala, MS, RD.

Železo jako zásadní složka v lidském těle

Železo jako složka patří mezi takové látky, které tělo pro svou přirozenou a bezproblémovou funkci jednoznačně potřebuje. Základním důvodem je hemoglobin, který železo produkuje. Jedná se o jednoduchou bílkovinu nacházející se v červených krvinkách. Ta má velmi důležitý úkol, kterým je přenos kyslíku pomocí krevního oběhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tělo nemá dostatek železa, nemá ani dostatek hemoglobinu, a tím pádem se do vašich svalů, tkání a orgánů nedostává dostatečné množství kyslíku, který ke své funkci potřebují. Stav, který poté nastává, má z lékařského hlediska vlastní název a říká se mu anémie. Ta obecně značí nedostatečné okysličení těla a vede k jeho slabosti a celé řadě dalších problémů. Ty se pak rozlišují především na základě závažnosti, a také akutnosti.

Příčiny nedostatku železa

Jelikož je v lidském těle vše propojeno se vším, musí mít každý problém jak své řešení, tak i příčinu, která mu předchází. Pokud se tedy jedná o nedostatek železa v organismu, mezi nejčastější příčiny patří:

  • nedostatečný příjem železa ze stravy na základě přísné diety nebo nevyváženého stravování
  • zánětlivé onemocnění střev
  • zvýšená spotřeba železa v těle (například v průběhu těhotenství)
  • důsledek zásadní ztráty krve (zranění, závažné vnitřní krvácení, nebo také nadměrně silné menstruace u žen)
  • potíže s chudokrevností
iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče projevů nedostatku železa, záleží hned na několika faktorech. Prvním z nich je fáze anémie, ve které se vaše tělo konkrétně nachází, dále rychlost jejího vývoje, a také to, jak s tímto problémem dokáže tělo bojovat. Další roli hraje samozřejmě váš celkový zdravotní stav, věk a vaše vytížení během dne. Ve většině případů se však příznaky příliš neliší, někdo jich však může mít více, a někdo naopak méně. O které se jedná?

Nadměrná únava

Jedním ze základních příznaků, kterými se nedostatek železa v těle projevuje, je nadměrná, nebo také neobvyklá únava. Ta většinou přichází kdykoliv během dne, a to bez ohledu na to, jak kvalitní a jak dlouhý máte spánek. Zvýšená únava se také projevuje téměř okamžitě po jakékoliv zvýšené fyzické námaze. Pokud tedy pociťujete únavu například i po krátké cestě do školy či do práce, která vám dříve nedělala vůbec žádné potíže, možná byste měli zbystřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celý tento stav je způsoben tím, že tělo vlivem nedostatku železa trpí také nedostatkem hemoglobinu. Vaše svaly ani další části těla tak nejsou řádně okysličeny, a tím pádem jim chybí potřebná energie, kterou využívají ke své normální funkci. To navazuje také na to, že vaše srdce musí pracovat více a neúměrně se tak namáhá.

Nepřirozená bledost

Bledá kůže, nebo světlá barva spodní strany víček očí je dalším častým příznakem, který se při nedostatku železa projevuje. Jedná se také o příznak, od kterého se většina lékařů odráží a na základě kterého posílají své pacienty na další vyšetření. Pokud si tedy všimnete nebo vám někdo řekne, že jste nějak moc bledí, neberte to jako urážku a raději zkuste zjistit příčinu barvy vaší pokožky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U nedostatku železa je bledá barva způsobená tím, že hemoglobin kromě přenosu kyslíku po těle také dodává červeným krvinkám jejich jasnou a výraznou barvu. Při nedostatku této látky jsou pak krvinky výrazně světlejší, a tím pádem je světlejší také vaše pokožka. Pokud si však nejste jistí, zkuste se podívat, jakou barvu má spodní strana vašeho víčka. Normálně je totiž tato část těla výrazně červená, při nedostatku železa se však promění spíše na světle růžovou, nebo dokonce i nažloutlou.

Potíže s dýcháním

Potíže s dýcháním nebo také dušnost či takzvané „rychlé zadýchání“ patří mezi další časté příznaky, které se pojí s nedostatkem železa v těle. Opět je i tento nepříznivý jev způsobený nedostatečnou tvorbou hemoglobinu. Ten se totiž podílí také na okysličování plic. Pokud tento orgán nebude správně zásoben energií, nebudete mít v těle ani dostatek kyslíku jako takového.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důsledkem toho dochází k situacím, kdy tělo i při jednoduchých aktivitách, jako je běžná chůze nebo například krátký poklus, pociťuje nedostatek kyslíku a snaží se zvýšit frekvenci srdeční činnosti k jeho získání. V praxi to tedy vypadá tak, že i po krátké chůzi či běhu popadáte dech, a to i v takovém případě, že nedávno jste podobné potíže neznali.

Bolesti hlavy a závratě

Ačkoliv se jedná o příznak, který je častější pro více zdravotních problémů, bolesti hlavy, závratě a omdlívání lze připisovat také nedostatku železa. V tomto případě se jedná o problematičtější okysličení mozku, důsledkem čehož dochází k těmto potížím. Tento příznak se však z doposud nevysvětlených důvodů objevuje častěji u ženského pohlaví nežli u mužů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Silné bušení srdce

Mezi další příznaky, které jsou spojené s deficitem železa v těle, patří také častý pocit silně bušícího srdce. Opět je tento problém spojen nejen se železem jako takovým, ale především s nízkou hladinou hemoglobinu, který se podepisuje na špatném okysličení celého těla. Důsledkem toho se srdce musí mnohem více namáhat a vznikne tak výše zmiňovaný pocit silného tepu a doslova „splašeně“ bušícího srdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poškozené vlasy a suchá pokožka

Neokysličenost těla a nedostatek energie se v organismu neprojevuje pouze na orgánech a kondici jako takové, ale také i jako drobnější známky na kůži a na vlasech. Ty jsou nedostatkem energie slabé, lámavé, suché a bez aktivního růstu. Také pokožka se stává více suchou a přichází o svou přirozenou pružnost a pevnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel v takovém případě nepomůže ani drahý krém, ani nejrůznější olejíčky a jiné přípravky, jelikož se nejedná o problém, který by postihoval pouze pokožku a vlasy, ale tělo jako celek. Pokud tedy hledáte řešení, je jím především konzultace s lékařem a správné nastavení léčby tohoto problému na základě zjištění příčiny. Jestliže máte nedostatek železa ze zdravotního důvodu, pomohou léky, pokud se jedná o potíže vlivem stravy, je na místě její změna do takové podoby, aby tělu vyhovovala.

Otoky a bolestivost jazyka

Dalším, tentokrát skutečně nezaměnitelným problémem, který vychází z nedostatku železa, jsou také bolesti a otoky jazyka nebo celé ústní dutiny. Ta je, stejně jako jazyk, na pohled zarudlá a podrážděná, jazyk je popřípadě nepřirozeně bledý či až příliš hladký. Polykání stravy může být nepříjemné a nejrůznější potraviny nebo i jejich teplota mohou způsobovat bolesti a nepříjemný pocit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Syndrom neklidných nohou

Někdo tento termín možná zná, někdo o něm nikdy ani neslyšel. Ať už je to tak nebo tak, jedná se o stav, kdy máte téměř neustálé nutkání pohybovat nohama, a to jakýmkoliv způsobem. Často se také stává, že může docházet k nepříjemným křečím či tlaku, který působí pnutí či nepřirozené brnění nohou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může dojít až k tomu, že díky syndromu neklidných nohou trpíte nespavostí, nebo dokonce častým nočním probouzením, protože vám nohy jednoduše nedají pokoje. Když se tento jev opakuje nebo nabírá dlouhodobého rázu, je na místě kontaktovat lékaře a domluvit si s ním přesný postup vyšetření i řešení tohoto problému a jeho vzniku.

Křehké nehty

Dalším, méně častým příznakem nedostatku železa v těle, jsou také křehké, lámavé nebo drolící se nehty. Tento stav se nazývá koilonychia a dochází k ní většinou až v pozdější fázi anémie, kdy má tělo skutečně zásadní deficit jak železa, tak především hemoglobinu. Nehty jsou tímto vlivem skutečně jemné, často navíc posázeny různými světlými flíčky či pruhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mohou se objevit také  takzvané „lžičkové“ nehty, kdy se střed lůžka pomyslně propadne a vytvoří tak nepřirozený tvar, který připomíná tvar lžíce. Tento příznak se však vyskytuje skutečně málokdy a pouze u malého procenta lidí. Pro lékaře se ovšem jedná o jasně mluvící signál, který poukazuje právě a pouze na chybějící železo.

Studené ruce a nohy

Špatné okysličení těla se projevuje skutečně různými způsoby. Jedním z nich jsou výrazně studenější končetiny než zbytek těla. Jedná se o jev, který je způsoben především vyčerpáním těchto částí a nedostatečnou energií na jejich zahřívání. Docházet často může také k nejrůznějším otokům nohou či k blednutí, nebo dokonce namodrání končetin nebo jejich částí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Projevy depresí

Jedním z dalších jevů, které nejsou při nedostatku železa ničím neobvyklým, jsou také pocity depresí, stresu a duševního vyčerpání. Nedostatek energie ve svalech se odrazí také na nedostatku energie jako takové, na celkovém psychickém vyčerpání a dalších projevech. Ty se pak na venek odráží jako deprese či náladovost, příčina však může být zcela mimo psychiku člověka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvláštní chutě

Zvláštní chutě a touhy po zvláštních pokrmech jsou velmi často připisovány zejména těhotným ženám, není to však jediný případ. Také při nedostatku železa člověka honí mlsná, a to na skutečně neobvyklé pokrmy. Mozek totiž začíná pociťovat deficit a vlivem toho vyhodnocuje potenciální zdroje, které by tento problém mohly vyřešit. Pokud tak dostanete chuť například na křídu či něco skutečně bláznivého, možná to bude způsobeno právě železem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články