Hnus: Oblíbený salám Čechů musel být stažen z prodeje, obsahoval nechutnou plíseň

Plesnivé ani zkažené potraviny nejsou vhodné ke konzumaci. Hrozí přímé ohrožení zdraví. Proto jsou potraviny kontrolovány inspekcí, která čas od času něco nechutného objeví.

Zelení červi lezoucí z misky znázorňující otravu jídlem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Na Frýdlantsku byl objeven plesnivý salám. Zajistila ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce během jedné z kontrol. Výrobek nebyl prošlý a údajně nedošlo ani k porušení podmínek pro skladování. O který salám se jednalo, zjistíte níže.

Plesnivý rovná se špatný

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z prodeje salám, který v sobě obsahoval okem viditelné plísně. Objevila ho při jedné z kontrol v prosinci minulého roku. Jakákoliv potravina, která vykazuje známky kažení, se považuje za nebezpečnou. Jestli jste doteď mysleli, že se dá plíseň odkrojit a dojíst zbytek salámu, tak si dejte pozor na otravu jídlem. Protože jakmile je plíseň okem viditelná, znamená to, že je infikovaná celá potravina. Naše redakce dokonce upozorňuje na nutnost omývat si ovoce před jídlem.

Salámová šiška na prkýnku s dvěma odkrojenými plátky iZdroj fotografie: Pixabay
Než si pochutnáte na salámu, pečlivě si ho prohlédněte.

Salám z obchodu u Frýdlantu

V obchodě Deltax Plus s. r. o. byl odebrán vzorek salámu z načatého balení, který vykazoval okem viditelné plísně. Na povrchu potraviny již hodovaly celé kolonie plísní. Jednalo se o salám Vysočina XXL od výrobce Pejskar & spol. s. r. o. o hmotnosti 1,6 kg s datem použitelnosti do 20. 1. 2024. Nevyhovující teploty pro skladování nebyly zjištěny. O všech těchto okolnostech informoval web PotravinyNaPranýři.

Smažené kuřecí nugety a hranolky

Hnus: Kuřecí nugetky v sobě nemají skoro žádné maso, zato skrývají salmonelu

Hlídejte si, co jíte

Pokud si všimnete zápachu nebo viditelných známek kažení jakékoli potraviny, nejezte ji. Jedná se o vlastní bezpečnost, protože při snězení zkažené potraviny hrozí silná otrava jídlem, o které jsme na JakZdravě psali už v několika souvislostech. Tento stav může být nebezpečný, ze silných průjmů a zvracení hrozí rychlá dehydratace a ohrožení života.

Jaké máte zkušenosti s plesnivými potravinami na pultech obchodů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články