Levná, chutná a snadno stravitelná: Sezamová semínka snižují cholesterol i krevní tlak

Jsou známá svým využitím při pečení pečiva, ale mohou také pomoci chránit před srdečními onemocněními či cukrovkou. Stačí hrstka sezamových semínek denně.

i Zdroj fotografie: Abissada / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sezam indický neboli Sesamum Indicum je rostlina, v jejichž luscích vyrůstají sezamová semínka. Jsou velikostně malá, avšak velmi bohatá na oleje i další látky, které prospívají zdraví. Jak uvádí v článku Marsha McCulloch, MS, RD, je snadné je zařadit do jídelníčku, ať už v celé nebo namleté podobě a vyplatí se to. Jsou totiž dobrým zdrojem zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, minerálů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných sloučenin.

Zdravotní přínosy sezamových semínek a omlazující recept

Sezamová semínka jsou významným zdrojem vlákniny, která spoustě lidem chybí, ale je velice důležitá pro zdraví trávícího traktu. Některé studie naznačují, že konzumace sezamových semínek může snižovat hladinu triglyceridů i špatného (LDL) cholesterolu a tím se snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Tomu napomáhá také jejich schopnost snižovat krevní tlak, díky vysokému obsahu hořčíku. Jsou také výborným zdrojem rostlinných bílkovin, které jsou nezbytnou stavební složkou pro každé tělo.

Sezamové semínka také mohou dopomoci ke zdraví kostí. Obsahují totiž minerály, které zdraví kostí ve velké míře ovlivňují. Jedná se především o vápník, ale také hořčík, mangan či zinek. Je možné zlepšit absorpci těchto minerálů v těle, pokud semínka namočíme, upečeme nebo necháme naklíčit. Výzkumy také naznačují, že sezamová semínka mohou mít protizánětlivé vlastnosti a jsou dobrým zdrojem vitamínů B. Především vitamínu B1, B3 a B6, které jsou nezbytné pro správnou funkci buněk i metabolismu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podporují také tvorbu červených krvinek, jelikož obsahují železo, měď a vitamín B6. A právě tyto látky jsou potřebné pro tvorbu a správnou funkčnost červených krvinek. Sezamová semínka se mohou pochlubit i nízkým obsahem sacharidů, ale vysokým obsahem bílkovin a zdravých tuků, což podporuje správnou regulaci hladinu cukru v krvi. Nejen díky vitamínu E jsou sezamová semínka také antioxidanty, které bojují proti oxidačnímu stresu.

Mají schopnost ulevit od bolesti kloubů, podpořit správnou funkci imunitního systému i štítné žlázy a mohou také pomoci ženám, které procházejí menopauzou. Je velmi snadné je zařadit do jídelníčku a tím pokrmům dodat ořechovou chuť i křupavost. Můžete také vyzkoušet omlazující recept, který se skládá z jedné lžičky sezamu, jedné lžičky moučkového cukru a jedné lžičky mletého zázvoru. Tuto směs je třeba řádně promíchat a konzumovat jednu lžičku denně, případně ji využít do dezertů.

Do jakého receptu používáte sezamová semínka nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění