Staré dobré ořechy: Mohou pomoci zdraví srdce, dokonce zničí i bradavice

Vlašské ořechy nabízí nespočet přínosů pro lidské zdraví. Pokud je zařadíte do svého jídelníčku, posílíte tím své tělo a ochráníte se před mnoha nemocemi.

i Zdroj fotografie: Ram-Man / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vlašské ořechy patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Obsahují totiž řadu užitečných sloučenin, včetně omega-3 masných kyselin, vitamínu A, B a E, a také antioxidantů, které pomáhají odstraňovat volné radikály z krve. Jejich pravidelná konzumace je proto spojována s řadou pozitivních přínosů pro lidské zdraví – jak ovšem upozorňuje lékařka Kathy W. Warwick, měli byste brát na vědomí, že obsahují poměrně velké množství kalorií, tudíž to s nimi není nutné přehánět. Již hrstka denně vám pomůže získat maximální přínosy. 

Nižší riziko srdečních onemocnění

Vlašské ořechy jsou známé svým vysokým obsahem vápníku, železa, zinku, draslíku a vitamínů A, B a E, které hrají důležitou roli při udržování zdravého srdce a kostí. Stejně tak jsou bohatý zdrojem mnoha antioxidantů, které pomáhají regulovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, díky čemuž výrazně snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. K prevenci také přispívají omega-3 mastné kyseliny, které podporují krevní oběh a udržují cévy pevné a pružné. 

Léčba žaludeční nevolnosti

Pokud vás trápí žaludeční nevolnost, nemusíte nutně užívat léky plné chemie nebo jiné komerční prostředky. Stačí namočit 5 polévkových lžic vlašských ořechů do 300 mililitrů vody a nechat je namočené zhruba 10 hodin. Jakmile uplyne stanovená doba, tekutinu sceďte a nechte vařit zhruba 5 minut. Takto připravený odvar pijte, kdykoliv vás přepadnou žaludeční potíže nebo střevní infekce. Podobně vám v tomto případě dokáže pomoci také stimulace správných bodů na těle, o níž jsme se na webu JakZdravě nedávno zmiňovali. 

Bradavice na ruce iZdroj fotografie: Klaus D. Peter / Creative Commons / CC BY
Vlašské ořechy vám dokáží pomoci odstranit bradavice

Proti bradavicím a infekcím 

Bradavice jsou nepříjemné výrůstky na pokožce, které mohou snadno znepříjemnit váš každodenní život a narušit váš vzhled. Naštěstí vám s nimi dokáží pomoci vlašské ořechy, a to zejména v nezralé formě – stačí několikrát denně potírat postižené místo skořápkami ještě zelených plodů a bradavice brzy vyschnou a samy od sebe zmizí. Pravidelná konzumace těchto plodů díky obsahu antioxidantů snižuje infekci v těle, a tak vás ořechy ochrání před mnoha nemocemi, včetně různých kožních problémů a bolestivých infekcí. 

Skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin 

Jak uvádí web Health.clevelandclinic, vlašské ořechy mají také výrazně vyšší obsah omega-3 mastných kyselin než jakékoli jiné ořechy – poskytují až 2,5 gramu na jednu porci (tedy zhruba 1 hrst). Jedná se o velmi důležité sloučeniny, které podporují kardiovaskulární zdraví a také kognitivní funkce, včetně paměti a koncentrace. Stejně tak vás ochrání před nebezpečnými nemocemi, jako je například Alzheimerova choroba, demence, ale také srdeční infarkt a mozková mrtvice. Stačí je zařadit do svého pravidelného jídelníčku a riziko snížíte na minimum.  

„Jezte vlašské ořechy pětkrát týdně a prodloužíte si život,“ tvrdí nová studie

Detoxikace jater 

Játra jsou velmi důležitý orgán, který zastává v lidském těle řadu nezbytných funkcí. Je proto důležité, abyste jim alespoň jednou za čas dopřáli vhodnou očistu. I v tomto případě vám však dokáží pomoci vlašské ořechy – stačí nasekat 10 velkých plodů na malé kousky a namočit je na 20 dní do litru alkoholu. Tekutinu následně přeceďte, přidejte do ní 3 hřebíčky, půl lžičky skořice, půl kilogramu cukru, kůru z jednoho pomeranče a 1 litr vody. Abyste získali co nejlepší výsledky, užívejte polévkovou lžíci této směsi po hlavním jídle po dobu jednoho měsíce.

Jak často jíte vlašské ořechy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články