Pokud doufáte, že se ve zdraví dožijete vysokého věku, možná byste si měli osvojit protizánětlivou dietu. Podívejte se, na jakém principu funguje.
Nový výzkum naznačuje, že strava, která zahrnuje potraviny, jako je ovoce a zelenina, a vyhýbá se zpracovaným potravinám, je spojena s nižším rizikem úmrtí. Studie se zúčastnilo 68 273 švédských mužů a žen ve věku 45 až 83 let, jejichž život byl sledován po dobu šestnácti let. Ti, kteří se drželi převážně protizánětlivé stravy, měli o 18 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin, o 13 % nižší riziko úmrtí na rakovinu a o 20 % nižší riziko úmrtí na srdeční choroby než ti, kteří jedli „normálně“.
Co je to protizánětlivá strava?
Ali Websterová, zástupce ředitele pro komunikaci v oblasti výživy, popisuje tento druh stravy jako takovou, která se zaměřuje především na potraviny s vysokým obsahem živin a antioxidantů. Ty jsou totiž spojeny se snižováním různých zánětů v našem těle. „Jejími klíčovými hráči jsou potraviny jako ovoce, zelenina, luštěniny, zdravé tuky – například ty, které pocházejí z olivového oleje a avokáda – ryby, ořechy a hořká čokoláda,“ uvedla Websterová s tím, že se při této stravě doporučuje také v rozumné míře konzumovat červené víno.
Pokud si říkáte, že to zní podobně jako populární středomořská strava, máte pravdu. Websterová vysvětlila, že protizánětlivá dieta je v podstatě jen „módní termín“ pro tento typ jídelníčku, který obsahuje takzvané protizánětlivé potraviny. Dodala, že ideální součástí této diety je prostě cokoli, co je „výživově bohaté“ a disponuje „velkým množstvím vitamínů a minerálů z přírodních zdrojů“. Protizánětlivá dieta však není jen o tom, co jíte, ale i o tom, co nejíte. Odbornice zdůraznila, že je třeba vyhnout se potravinám s vysokým obsahem soli, nasycených tuků a rafinovaných sacharidů.
Prevence před rakovinou, cukrovkou a chronickými nemocemi
Websterová také uvedla, že pokud se tyto nezdravé potraviny konzumují v nadbytku, jsou spojeny s větším množstvím zánětů. Ty pak dokážou způsobovat všechny druhy chronických onemocnění, a představují také větší riziko vzniku rakoviny a cukrovky. „Existují určité výzkumy, které potvrzují, že konzumace doporučeného množství potravin, může snížit riziko chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární onemocnění, cukrovku 2. typu a některé typy rakoviny,“ vysvětlila odbornice.
Proč jsou však tyto potraviny ze své podstaty tak zdravé? „V první řadě jsou to antioxidanty. Omega-3 nasycené mastné kyseliny jsou antioxidační a protizánětlivé. Je ale mnohem lepší, když je konzumujete v přirozené podobě než jako doplňky stravy. Ovoce a zelenina jsou také plné antioxidantů a protizánětlivých látek. Naši předkové jedli především rostlinnou stravu, která byla zcela nezpracovaná, a to je to, co bychom měli jíst i my, aby naše zdraví bylo dobré a vydrželo,“ dodala Websterová.