O tradiční české kuchyni se v zahraničí příliš nemluví. A není divu, naše jídla nejsou nikterak zázračně chutná, a navíc zdaleka nepatří k těm nejzdravějším.
Oproti tomu lidé z jižní Evropy, respektive ze Středomoří, dali světu celou řadu proslulých receptů. A navíc se zdá, že tamní strava přeje dlouhověkosti a pomáhá bojovat s řadou civilizačních onemocnění. Podle posledního výzkumu například proti cukrovce.
Cukrovka 2. typu
Zatímco cukrovka 1. typu je vrozená, za cukrovku 2. typu si můžeme tak trochu sami, byť i tady pochopitelně hrají svou roli genetické predispozice a dědičnost. V České republice patří cukrovka 2. typu k největším strašákům dospělé populace, trpí jí zhruba 9 % Čechů. A není divu, náš životní styl vzniku tohoto onemocnění nahrává. Mezi rizikové faktory totiž patří:
- nadváha a obezita
- nedostatek pohybu
- vysoký krevní tlak
- vysoká hladina cholesterolu
Zázrak jménem olivový olej
Jednou z nejzákladnějších surovin středomořské kuchyně je kvalitní olivový olej. Řekové, Italové a Španělé jsou schopni do krve se pohádat o tom, ze které země pochází ten nejkvalitnější, faktem však je, že ve všech zemích jižní Evropy tento olej používají prakticky denně, namísto chleba s máslem například konzumují pečivo s rajčaty a olivovým olejem. Ten je obecně pokládán za nejzdravější potravinářský olej a je příznivý i pro srdce.
Ryby, ovoce a zelenina
Obyvatelé Středomoří mají také tu výhodu, že mají prakticky neustále doslova na dosah ruky čerstvé mořské ryby. Rybí maso je pro změnu pokládáno za jednu z nejdravějších potravin živočišného původu. Zdravé jsou však i mořské plody, které Jihoevropané také často konzumují. Typická středomořská strava pak spočívá v mnoha menších jídlech za den, což je vhodnější než jedno nebo dvě hlavní jídla denně. Ve Středomoří se také konzumuje více čerstvé zeleniny a sezónního ovoce než v jiných regionech vyspělého světa.