Syrovátka má co nabídnout: Snižuje záněty i krevní tlak

Syrovátka ve formě nápoje přináší řadu zdravotních benefitů pro lidské tělo. Pokud ji přidáte do svého jídelníčku, můžete se těšit nejen na snadné hubnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syrovátka je jeden z nejzdravějších nápojů, který se skládá z 1 % bílkovin a více než 93 % vody. Mezi její hlavní složky patří především železo, mangan, sodík, zinek, fosfor, kobalt, draslík, měď, vitaminy a hořčík, což z ní dělá jedinečný prostředek pro podporu lidského těla a téměř všech jeho funkcí. Za zmínku také stojí skutečnost, že má pouze 26 kalorií na 100 gramů, takže je jako dělaná pro hubnutí – přínosů však podle Dr. Grant Tinsley nabízí mnohem více. 

1) Nejužitečnější nápoj pro poškozená játra

Zdravá játra jsou velmi důležitá pro celkové zdraví organismu. Proto je důležité, abyste jim čas od času dopřáli potřebnou očistu. S tou vám dokáže skvělé pomoci syrovátkový nápoj, neboť je bohatý na beta-laktoglobulin, který tělu dodává aminokyseliny známé jako BCAA – ty dokáží pomoci lidem i při pokročilých jaterních onemocněních, jako je cirhóza. Nápoj však obsahuje také alfa-laktalbumin, který prokazatelně působí proti nespavosti a špatné náladě, chrání tělo před infekcemi a může předcházet rakovině.

2) Ideální nápoj při hubnutí

Syrovátkové nápoje vám dokáží pomoci také při hubnutí, vážných onemocněních nebo neustálém stresu, který nenápadně ničí vaše zdraví. Důvodem je opět obsah jejích užitečných složek, jako jsou elektrolyty, které hydratují tělo a dodávají mu energii, dále důležité bílkoviny, které jsou obzvláště významnou součástí stravy každého sportovce, protože urychlují tvorbu svalů po tréninku a potlačují chuť k jídlu. Stejně tak vám však pomohou zlepšit funkci nervů, neboť regulují hladinu cukru v krvi a krevní tlak. 

3) Nižší krevní tlak

Nadměrně vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému však můžete snížit konzumací syrovátkových nápojů, neboť obsahují bioaktivní peptidy. Ty mají velmi prospěšný vliv na celkový krevní oběh, pomáhají čistit cévy a udržují je pružné, což je dále spojováno s lepším průtokem krve a snížením vysokého krevního tlaku. 

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Zažívací potíže

Syrovátkové nápoje obsahují kyselinu mléčnou, která působí proti plísním a bakteriím ve střevech. Pokud je tedy přidáte do svého pravidelného jídelníčku, můžete tím získat ochranu před zácpou, křečemi, nadýmáním a záněty – stejně tak můžete tyto problémy pomocí syrovátky léčit. Tuto jedinečnou potravinu lze také použít proti chronické únavě, snížené imunitě, stresu, kandidě a dalším břišním potížím, jako je například průjem nebo reflux kyseliny. 

Příprava a použití syrovátkového nápoje 

Syrovátku si můžete vyrobit doma z čerstvého mléka nebo ji koupit na trhu, v obchodech s biopotravinami či u místního výrobce. Nejprospěšnější je kozí syrovátka, ale můžete použít i kravské mléko – zhruba z 10 litrů mléka lze získat jeden kilogram sýra a devět litrů syrovátky. Je také důležité zmínit, že byste ji měli pít ze začátku s mírou, protože má silné močopudné vlastnosti. Začněte proto se 150 mililitry nápoje třikrát denně a postupně tuto dávku zvyšujte až na litr denně. Účinky pocítíte již během několika krátkých týdnů. 

Jak často pijete syrovátku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články