Jak na boj proti stresu: Nenápadný nepřítel ničí zdraví a přivolává duševní problémy

Stres patří k životu. Je reakcí na nebezpečnou situaci, po jejímž odeznění následuje uvolnění. Pokud stres trvá dlouhodobě, stává se z něho nebezpečný nepřítel.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Stres je normální reakce těla na vnímanou hrozbu. Způsobují ho chemické reakce a hormony, abyste dokázali reagovat na problém – bojovali nebo utekli. Po reakci na ohrožení by mělo přijít uvolnění. Psychiatr Timothy J. Legg říká, že mnoho stresu, hlavně toho dlouhodobého, kdy nedochází k uvolnění, může mít negativní účinky na vaše zdraví, stejně jako mnoho nemocí.

Akutní stres

Akutní stres je okamžitá reakce těla na novou situaci. Pocítíte ho, když o vlásek uniknete nehodě nebo při jízdě na horské dráze. Akutní stres, pokud po akci vyšumí a tělo se vrátí do normálu, není škodlivý. Jinou kapitolou je ovšem těžký akutní stres, který může vést k posttraumatické stresové poruše, ale i jiným duševním problémům. Jedná se ale o skutečně závažné životní situace.

Epizodický akutní stres

Jste-li často úzkostliví a řešíte věci typu „co by, kdyby“, můžete prožívat časté epizody akutního stresu. Většinou tyto stavy doprovází pocit, že je váš život chaotický a míří z jednoho průšvihu do druhého. S epizodickým akutním stresem se setkávají některé profese, například hasiči. Podobně jako těžký akutní stres může epizodický stres ovlivnit fyzické i duševní zdraví.

Chronický stres

Jestliže máte vysokou hladinu stresu po delší dobu, dá se hovořit o chronickém stresu. Dlouhodobý stres má negativní dopad na psychické i fyzické zdraví. Přispívá k úzkostem, depresím a oslabuje imunitní systém. Často přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, spánkovým problémům, žaludečním nevolnostem a bolestem hlavy. Pokud nevíte, jak z něho ven a nepomáhají vám žádné relaxační metody, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc.

Žena ležící na pohovce při psychoterapii iZdroj fotografie: Freepik

Jak zvládnout stres

Cílem zvládání stresu není stres vyčlenit ze života. Stres k životu patří, v některých situacích je přirozený. Pokud vás obtěžuje dlouhodobě, je potřeba se z jeho spárů vymanit. Uvědomte si, co vám stres působí. Jde se stresorům vyhnout? Vyhněte se jim. S těmi, kterým se vyhnout nelze, se budete muset naučit vyrovnat. Toto je pár bodů, které vám pomohou:

  • Najeďte na zdravou stravu.
  • Spěte pravidelně 7-8 hodin každou noc.
  • Pravidelně cvičte nebo vykonávejte fyzickou aktivitu.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu.
  • Udržujte si společenské kontakty.
  • Nebojte se najít si čas pro odpočinek a relaxaci.
  • Vyzkoušejte meditační techniky, například hluboké dýchání.
  • Vyzkoušet můžete také akupresuru. Masáž určitých bodů snižuje stres.

Kdy vyhledat odborníka?

Jestliže nezvládáte stres, provází ho navíc ještě úzkost či deprese, ihned navštivte lékaře. Vyčkávat se nevyplácí, čím dříve vyhledáte pomoc, tím dříve se začnete cítit lépe. Můžete zkusit i online konzultaci s terapeutem nebo jiným odborníkem z pohodlí domova. Nečekejte, až vám stres přeroste přes hlavu a způsobí vám vážné onemocnění.

Jaká metoda vám pomáhá zvládat stres?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články