Hřejivá tinktura z kardamomu podporuje hubnutí a zabraňuje infekcím: Rozdrcená semínka stačí zalít alkoholem a citronovou šťávou

Kardamom je velmi účinné přírodní léčivo, které disponuje řadou zdravotních benefitů. Abyste z něj vytěžili maximum, můžete si připravit hřejivou tinkturu.

příprava směsi s kardamomem i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kardamom patří mezi jedno z nejdražších koření na světě, a to z velmi dobrého důvodu. Není totiž pouze chutné, ale disponuje také řadou užitečných vlastností, včetně podpory imunitního systému, hubnutí a činnosti srdečního svalu. Abyste z něj však vytěžili maximum, je podle lékařky Lizzie Streit důležité znát správnou tinkturu – k té budete potřebovat pouze několik levných ingrediencí, které již možná máte ve své kuchyni. Příprava je navíc velmi snadná, zabere vám pouze několik minut. 

Zdravotní přínosy kardamomu

Kardamom byl používán již ve starověké ájurvédské medicíně, kde jím staří Indové léčili mnoho problémů – zvláště účinný byl pak olej z této rostliny, za který i v dnešní době zaplatíte poměrně velkou částku. Své zdravotní vlastnosti si toto koření získalo především díky obsahu účinných sloučenin, jako je cineol, mionen, terpineol, sabinen, borneol a gingerol. Jedná se o účinné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, čímž snižují riziko vzniku rakoviny a dalších závažných onemocnění. Dále pak také: 

 • podporují hubnutí tím, že zrychlují metabolismus
 • pomáhají čistit tělo od nahromaděných toxinů
 • zlepšují krevní oběh
 • zvyšují hladinu energie a zlepšují náladu
 • podporují srdeční činnost a zabraňují vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • zvyšují libido
 • mají pozitivní vliv na plodnost
 • posilují obranyschopnost imunitního systému 
 • zlepšují trávení 
 • mají antivirové a antibakteriální účinky

Abyste získali všechny výše uvedené vlastnosti, měli byste si umět připravit správnou tinkturu na bázi tohoto blahodárného koření. To je však velmi jednoduchá záležitost, která nevyžaduje mnoho času, zkušeností a ani ingrediencí. 

Příprava léčivé tinktury 

V České republice lze zakoupit kardamom především jako celá nebo mletá semena (ta mají nejsilnější účinek, když jsou čerstvě rozemletá). Jakmile je máte, můžete se vrhnout do přípravy tinktury. Budete potřebovat následující ingredience: 

 • 3 gramy semínek kardamomu
 • 3 citrony
 • 3 litry pálenky s obsahem alkoholu nejméně 60 % (nejlépe domácí)
 • 1 až 3 polévkové lžíce medu 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotná příprava tinktury je pak již velmi jednoduchá. Semínka nejprve rozdrťte v hmoždíři, nasypte je do sklenice a zalijte je alkoholem. Poté vymačkejte citrony, přilijte šťávu do směsi, sklenici pevně zašroubujte a nechte ji 2 týdny stát na tmavém a teplém místě. Po této době tinkturu přeceďte přes síto nebo gázu, přidejte med a vše dobře promíchejte, aby se ingredience spojily. Tekutinu nakonec přelijte do menších lahviček a nechte ji stranou po dobu dalších 3 měsíců, aby mohla načerpat co největší sílu. A máte hotovo! 

Jak a kdy ji užívat

Abyste získali co nejlepší přínosy, měli byste pít kardamomovou tinkturu 3x denně po 5 mililitrech. Tímto dávkováním efektivně zlepšíte zejména svou imunitu, takže vás během chladného období nepřekvapí již žádné nepříjemné nachlazení nebo infekce. Léčivou směs můžete navíc použít i zevně na opary, afty nebo dokonce jako potěr na vlasy proti lupům. Je ovšem důležité poznamenat, že by tinkturu neměli užívat lidé s gastrointestinálními problémy, jako jsou vředy nebo gastritida, těhotné a kojící ženy a mladiství do 18 let. 

Jak se tato léčivá tinktura osvědčila vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články