Aloe Vera zmírní zánět, pomůže na akné, popáleniny i otoky

Aloe vera je velmi účinná rostlina, který nabízí mnoho zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pomoci vám může zejména při kožních onemocněních.

i Zdroj fotografie: ER and Jenny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aloe vera je velmi oblíbená rostlina, která je známá především tím, že pomáhá léčit kožní nemoci a zmírňovat problémy, jako jsou například popáleniny od slunce. Mnoho lidí však podle lékařky Debra Rose Wilson neví, že se také jedná o účinný prostředek plný silných sloučenin, které podpoří vaše zdraví v mnoha směrech, a to dokonce i při léčbě astmatu a ochrání vás před vznikem některých druhů rakoviny. Kromě toho nemá žádné kontraindikace a můžete si jí bez problému vypěstovat u sebe doma v květináči.

Aloe vera a lidské zdraví 

Aloe veru je velmi vhodné užívat pro zachování zdravého životního stylu a prevence, výrobu kosmetických a zdravotních receptů, domácí léčbu a také mnoho lákavých receptů. Pokud si jí navíc vypěstujete sami doma, nejenže budete mít krásnou dekorativní rostlinu, ale také tuto první pomoc vždy po ruce. Užívat byste ovšem měli pouze její dužinu, která je nejdůležitější součástí a obsahuje ty nejcennější látky, jako jsou aminokyseliny, vitamíny a minerály. Co se týče slupky listů, většina lékařů doporučuje se jim raději vyhýbat. 

Obsahují totiž latex, který má velmi hořkou chuť a při styku s pokožkou může působit dráždivě – přesto však byly listy v minulosti často používány jako projímadla, ovšem v mnoha případech způsobovaly silné křeče v trávicím traktu, a tak se od jejich používání upustilo. Obecně se však jedná o velmi všestrannou rostlinu, kterou můžete použít při problémech s lupénkou, různých alergiích, popáleninách, virových onemocněních, poradí si s afty a pomůže také například při roztroušené skleróze. 

Zdravotní přínosy rostliny 

Aloe veru můžete použít mnoha způsoby. Pokud vás trápí kožní problémy, stačí ji nanést přímo na postižené místo a nechat zaschnout. Gel můžete také konzumovat, a to například jeho přidáním do vhodných potravin, například jogurtů, nebo nápojů. Mezi nejzajímavější přínosy patří: 

  • urychlení hojení popálenin a ran
  • zmírnění bolesti a otoků svalů a kloubů
  • posílení malých cév a ochrana před jejich prasknutím
  • ochrana před bakteriemi a plísněmi  
  • ochrana pokožky před slunečními paprsky 
  • zmírnění podráždění 
  • úleva po kousnutí hmyzem 
  • léčba akné
  • zmírnění zánětu 
Detailní záběr rostliny aloe vera iZdroj fotografie: Unsplash

Pěstování aloe vera 

Pokud chcete pěstovat aloe veru ve své domácnosti, měli byste vždy zvolit vhodný květináč nebo nádobu, protože má silné listy a krátké kořeny. Stejně tak byste měli brát na vědomí, že rostlina potřebuje především teplo a sluneční světlo – ve skutečnosti vyžaduje ke svému dobrému růstu 8 až 11 hodin slunečního svitu denně. Během zimy ji můžete nechat uvnitř, nejlépe v blízkosti okna, aby mohla získávat dostatek světla a tepla z topení.

Aloe vera roste v suchých a často také extrémních podmínkách, tudíž byste ji neměli zahlcovat velkým množství vody. Ve skutečnosti ji může příliš vlhká půda zničit, a proto dbejte na to, aby byla dobře odvodněná – nejvhodnější je pro ní stejný typ půdy, který se používá pro pěstování kaktusů. Dbejte také na to, aby měl květináč odtokový otvor. 

Jak se aloe vera osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům