Jak vyzrát na afty: Aloe vera pomůže s hojením, jedlá soda zmírní bolest a koriandr funguje jako prevence

Aftózní stomatitida se projevuje puchýřky a vřídky v ústní dutině. Obtěžují během dne, vadí při jídle. Abyste se jich zbavili rychleji, můžete vyzkoušet domácí léčbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Afty nepatří k onemocněním, která by ve většině případů vyžadovaly lékařskou léčbu. Podle závažnosti se vyhojí samy do několika dnů až týdnů. Když už se ale objeví, stává se s nimi běžný život nepříjemný. Zdravotní sestra Chris Young říká, že pacienti jako největší problém aftů vnímají bolest a pálení při jídle. Není divu, že lidé objevili triky, které pomáhají se aftů rychle zbavit.

1. Aloe vera pomůže s hojením

Skvělý pomocník z rostlinné říše, který je využíván hojně v kosmetice i léčivých přípravcích, je aloe vera. Z aloe se používá šťáva, která se kape přímo na ránu, ve vašem případě na aft. Abyste se aftu rychle zbavili, je nutné kapat na něj šťávu třikrát až čtyřikrát denně. Snažte se, abyste šťávu hned po nanesení nesmyli, to znamená krátce po aplikaci nic nejíst a nepít.

2. Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda zažívá skutečně populární časy. Nejen, že je skvělá na úklid domácnosti, využití nachází i jako lidový lék proti mnoha neduhům. Zmírňuje zánět a bolest, což se právě při aftech hodí. Jak na to? Vytvořte z vody a jedlé sody pastu a naneste ji na puchýřky. Nechte působit několik minut, pak ústa vypláchněte teplou vodou. Aby bylo rychle po aftech, opakujte postup aspoň čtyřikrát denně.

3. Koření, které léčí afty a působí preventivně

Pro úlevu od bolesti není nic lepšího, než si připravit odvar a vyplachovat si ústa odvarem z koriandru. Kromě zmírnění bolesti zabraňuje koriandr vzniku aftů, takže pokud vás tento problém obtěžuje často, využijete odvar také preventivně. Stačí si uvařit hrst lístků koriandru v šálku vody a vyplachovat si s ním 3-4 krát denně ústa.

Mladý muž, který s obavami sleduje stav dásní a prstem si pozdvihuje koutek rtu iZdroj fotografie: Freepik

4. Z bylinek je na afty nejlepší šalvěj

Při jakémkoli zánětu v ústech pomáhá kloktat nebo si vyplachovat ústa odvarem z šalvěje. Uvařte si silný šalvějový čaj, ideálně ze sypané šalvěje. Dávkujte 3 lžíce šalvějových listů na dva šálky vody. Až vychladne, vypláchněte ústa. Takto postupujte několikrát denně. Čím častěji, tím lépe. Nezapomeňte vyplachovat také po jídle. Šalvěj vás bolesti i zánětu velmi rychle zbaví.

5. Léky na afty

V lékárnách seženete volně prodejné léky přímo na afty. Hodně účinné bývají antiseptické roztoky jako Tantum Verde, který navíc tlumí bolest, Corsodyl, URGO na afty (gel vytvářející ochranný film), ale nešlápnete ani vedle s Joxem (jodový roztok pro desinfekci ložisek v ústní dutině). Při používání jakýchkoli přípravků se vždy řiďte pokyny z příbalového letáku. Pokud by se váš stav zhoršoval nebo se aftů objevilo velké množství, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Co používáte proti aftům vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články