Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu

Únava a vyčerpání je často způsobena nedostatkem živin, obvykle železa. Tělu jej můžete dodat prostřednictvím běžně dostupných potravin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Co se týče výživových nedostatků, je nejčastějším viníkem železo. Jak vysvětluje nutriční specialistka Natalie Olsen, R.D., železo je nezbytné pro dobré zdraví, protože se podílí na mnoha procesech v těle. Mezi potraviny bohaté na železo patří mořské řasy, červené maso, měkkýši, čokoláda a některá koření, v poměrně vysoké míře jej však obsahují i další běžné potraviny.

Co způsobuje nedostatek železa

Přestože se železo nachází v mnoha potravinách, mnoho lidí trpí jeho nedostatkem, protože se v těle ne vždy dobře vstřebává. Největší potřebu železa mají těhotné ženy, protože tato složka podporuje zdravý vývoj plodu a je prospěšná během kojení. Nedostatek železa vede k různým příznakům, jako je únava, vyčerpání, špatná imunita, bledost a snížená fyzická a duševní výkonnost. Nedostatek železa může mít mnoho příčin:

  • Špatně vyvážená vegetariánská strava nebo strava s nedostatkem železa.
  • Zvýšená potřeba železa, jako je tomu v těhotenství a při kojení.
  • Snížené vstřebávání železa v důsledku nesnášenlivosti lepku, zánětlivých střevních onemocnění nebo jiných střevních poruch.
  • Snížená biologická dostupnost železa v důsledku nadměrné konzumace čaje nebo vápníku.
  • Silné krvácení, včetně menstruace nebo porodu.

10 potravin, které jsou bohaté na železo 

Následujících 10 potravin je bohatých na železo a a pomáhají optimalizovat jeho hladinu.

1. Špenát

Špenát má nízký obsah kalorií, ale je fenomenální v obsahu železa, vitaminu A a antioxidantů. Můžete jej konzumovat jak syrový, například v salátech, tak i vařený.

iZdroj fotografie: Pexels

2. Tofu

Tento sójový produkt je bohatý na thiamin, hořčík, selen a vápník. 125 g porce tofu obsahuje 3,6 mg železa. Jeho izoflavony zvyšují citlivost na inzulín, zmírňují příznaky menopauzy a snižují riziko srdečních onemocnění.

3. Ořechy

Vlašské ořechy, pistácie, mandle, lískové oříšky a fíky jsou velmi bohaté na železo, ale mohou obsahovat i dost kalorií, takže je jezte pravidelně, ale v omezeném množství. 

4. Hořká čokoláda

Jeden 30 g proužek hořké čokolády obsahuje 3,2 mg železa. Hořká čokoláda je také bohatá na prebiotickou vlákninu, která slouží jako potrava pro přátelské bakterie ve střevech. Reguluje také hladinu cholesterolu a snižuje riziko mrtvice a srdečních problémů.

5. Fazole mungo (zlaté fazole)

Fazole jsou obecně bohaté na antioxidanty, sacharidy a bílkoviny, ale fazole mungo jsou nejbohatší na železo, protože ho ve 100 gramech produktu najdete 1,8 miligramu.

6. Červená řepa

Konzumací 100 g červené řepy získáte 1,8 mg železa, velké množství betaninu, hořčíku a vápníku. Kromě toho je bohatá na kyselinu listovou a pomáhá správnému vstřebávání sacharidů.

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Čočka

100 g čočky obsahuje 3,3 mg železa, velké množství vlákniny, která pomáhá správnému trávení, a kvalitní rostlinné bílkoviny. Nechybí v ní vitamin B a hořčík a je velmi prospěšná pro těhotné ženy a sportovce.

8. Brokolice

Brokolice je vysoce výživná, obsahuje 1 mg železa na 100 g produktu. Je také bohatá na vitamin C, který pomáhá železo vstřebávat. Brokolice navíc obsahuje vitamin K, kyselinu listovou a vlákninu. 

9. Kapusta

Kapusta poskytuje velké množství živin a vitaminů, například vitaminy A a C. 100 gramů kapusty poskytuje 1,5 mg železa, což je více než v mase. Je také bohatá na vitamin K, který se podílí na srážení krve a pomáhá vytvářet silné a odolné kosti.

10. Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou plná hořčíku, zinku, fosforu, vitaminů A, F, B a E a 100 gramů produktu poskytuje 35 g bílkovin a 3,3 mg železa. Jsou také bohatá na mastné a polynenasycené mastné kyseliny.

I přes konzumaci potravin bohatých na železo je důležité snížit příjem potravin, které mohou jeho vstřebávání omezovat. Mezi ně patří například vápník a třísloviny z čaje a kávy, které brání správnému vstřebávání železa. Zvyšte také příjem potravin a nápojů s vysokým obsahem vitaminu C, jako je pomerančový džus, kiwi, pomeranč, mandarinka a citron.

Které potraviny dodávají energii vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247
Události247
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
VědaŽivě
VědaŽivě
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz
adbz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit