Vyměňte brambory za zázračné topinambury. Jsou zdrojem životně důležitých vitamínů. Ve střevech vám vytvoří ochrannou bariéru

Pokud jste fanouškem pestré stravy, rozhodně byste měli vyzkoušet topinambur, potravinu, která obohatí váš jídelníček řadou zdravotních benefitů.  

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Topinambur neboli jeruzalémský artyčok je podle dietologické specialistky Kristy Del Coro skvělým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a v určitém množství také bílkovin. Tato potravina spadá do čeledi slunečnicovitých a svým vzhledem může připomínat kořeny zázvoru. Rozdíl je však v tom, že struktura a chuť topinamburu připomíná za syrova kaštan a po uvaření spíše brambory. V každém případě však tato potravina disponuje řadou zdravotních přínosů, a každý milovník pestré stravy si jí díky jejím výživovým faktům zamiluje. 
Topinambur a jeho výživové údaje 

Topinambur je bohatým zdrojem komplexních sacharidů, a přestože má vysoký obsah přírodních cukrů, jeho vliv na hladinu cukru v naší krvi je minimální. Pokud jej budete navíc konzumovat pravidelně, můžete z této rostliny získat řadu vitaminů, minerálních látek a v určitém množství také bílkovin. Topinambury lze sehnat především během podzimních a zimních měsíců, kdy dozrávají. Zakoupíte je však jak na farmářských trzích, tak i ve většině velkých obchodů s potravinami. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Při nákupu čerstvého topinamburu vybírejte kořeny, které nejsou scvrklé a poničené. Zkuste také na hlíze vyhledat malé otvory černé výtrusy, které by mohly být známkou toho, že se do ní dostali škůdci. Když však tuto rostlinu seženete, čekají na váš skvělé zdravotní benefity, protože je vynikajícím zdrojem železa, mědi, hořčíku, fosforu a draslíku. Níže se můžete podívat na výživové údaje topinamburu na 100 gramů: 

 • Kalorie: 72 kcal
 • Tuk: 0 g
 • Cholesterol: 0 mg
 • Sodík: 4 mg
 • Draslík: 429 mg
 • Sacharidy: 17 g
 • Cukr: 10 g
 • Vláknina: 1,6 g
 • Bílkoviny: 2 g
 • Vitamín C: 4 mg
 • Železo: 3,4 mg
 • Vápník: 14 mg
 • Hořčík: 17 mg
 • Fosfor: 90 mg

Více než 90 procent kalorií v topinamburech pochází z komplexních sacharidů z nichž většinu tvoří přírodní cukry. Ačkoliv se to může zdát jako vysoké číslo, glykemický index této potraviny je velmi nízký, takže je například vhodnou náhradou brambor pro lidi s prediabetem nebo cukrovkou. Zařazení topinamburu do vašeho jídelníčku však přináší mnoho dalších výhod, jako například: 

Lepší zdraví našich střev

Topinambur obsahuje vlákninu zvanou inulin, která je velmi prospěšná pro zdraví našich střev – pomáhá regulovat jejich činnost a zároveň působí jako prebiotikum. Inulin však navíc stimuluje růst prospěšných bakterií, které jsou prospěšné pro zdraví našeho trávicího traktu. Zvýšení počtu dobrých bakterií může nejen pomoci snížit počet špatných bakterií ve střevech a zlepšit střevní mikrobiom, ale také posílit váš metabolismus a vaši imunitu. 


iZdroj fotografie: Pexels

Regulace krevního tlaku

Topinambury jsou skvělým zdrojem draslíku, který pomáhá regulovat krevní tlak a působí proti negativním účinkům sodíku. Tato potravina by tedy mola být skvělým řešením pro lidi, kteří potřebují z jakýchkoliv důvodů svůj krevní tlak snížit, či jej udržet v rovnováze. 

Nízká hladinu cholesterolu

Rozpustná vláknina obsažená v topinamburech může přispět ke snížení vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů v našem těle. Navíc podle některých odborníků existují přesvědčivé důkazy o tom, že zvýšený příjem potravin s vysokým obsahem rozpustné vlákniny je důležitý pro udržení kardiovaskulárního zdraví.


iZdroj fotografie: Pixabay

Ochrana před rakovinou

Během toho, co vědci zkoumali topinambur, našli v jeho listech 11 seskviterpenových laktonů a dva prospěšné flavony. Po dokončení studie vyšlo najevo, že tyto sloučeniny společně vykazují cytotoxické účinky proti rakovinným buňkám, což ve zkratce znamená, že pomáhají ničit rakovinné buňky.

Kolik topinamburů jíte pravidelně vy? 

Zdroj: Verywellfit

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní