Super lék, který roste za domem: Řebříček zmírní zažívací problémy a chrání před úzkostí

Řebříčkový čaj je velmi účinný nápoj, který disponuje řadou zdravotních benefitů. Do jídelníčku jej můžete zařadit velmi snadno a nevyjde vás to draho.

i Zdroj fotografie: Florencia Grattarota / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Řebříčkový čaj se připravuje z řebříčku obecného, který se pro své zdravotní účinky používá již tisíce let v tradiční a alternativní medicíně – dokonce i samotný Achilleus jej podle lékařky Natalie Butler používal k léčbě zranění svých vojáků. Abyste z něj však mohli vytěžit co nejvíce, měli byste jej přidat do svého každodenního jídelníčku. To vás však nevyjde draho, a navíc jej můžete pít téměř kdykoliv. Ve výsledku vám pak tento čaj pomůže například podpořit trávicí systém a zbavit se deprese. 

1) Zlepšuje hojení ran 

Řebříček je známý zejména pro svou schopnost léčit rány – již v dobách starověkého Řecka se tato bylina používala v různých obkladech a mastech. Dnes již vědci ví, že to je především díky jejím protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem, které napomáhají regeneraci kůže a chrání ji před potenciálními problémy. Kromě toho pak extrakt z listů řebříčku zvyšuje počet fibroblastů v těle, což jsou buňky zodpovědné za regeneraci pojivové tkáně a pomáhající organismu zotavit se ze zranění.

2) Zmírňuje zažívací problémy

Čaj z řebříčku vám také skvěle pomůže s léčbou zažívacích potíží, jako jsou žaludeční vředy a syndrom dráždivého tračníku, mezi jehož příznaky patří především bolesti žaludku, průjem, nadýmání a zácpa. Tato bylina totiž obsahuje několik flavonoidů a alkaloidů, což jsou rostlinné antioxidační sloučeniny, které mají schopnost zmírňovat tyto nepříjemné problémy. Stejně tak jeho pravidelná konzumace pomáhá bojovat proti křečím v trávicím ústrojím, snižuje riziko vzniku zánětu a celkově podporuje trávení.

3) Chrání před depresí a úzkostí 

Antioxidanty, jako jsou zejména flavonoidy a alkaloidy, obsažené v řebříčkovém čaji pomáhají předcházet depresím a úzkostem – pravidelná konzumace tohoto nápoje je dokonce může léčit. To především díky tomu, že tyto látky mají tendenci regulovat hormony způsobující chronický stres a podporují fyzickou aktivitu. Je tedy možné, že se budete po jeho vypití cítit mnohem lépe a pohodlněji. Přesto je však zapotřebí dodat, že vědci vyžadují další výzkumy, které by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit. 

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Zlepšuje zdraví mozku 

Pravidelná konzumace řebříčkového čaje pomáhá také zlepšovat zdraví mozku a podporovat kognitivní funkce, včetně koncentrace a paměti. Stejně tak stojí za zmínku, že pomáhá předcházet nebezpečným onemocněním, jako je Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, demence a Parkinsonova choroba. V poslední době si také tato bylina získává pozornost pro svou schopnost zmírňovat příznaky epilepsie a jak bylo zmíněno výše, tak i depresí a úzkosti, což je další důkaz, že se jedná o skvělý přírodní prostředek podporující psychické zdraví

Léčivá tinktura z řebříčkového čaje

Abyste mohli těžit z benefitů řebříčkového čaje, je důležité konzumovat jej pravidelně. Obzvláště účinný je pak tento nápoj i při menstruačních potížích, příznacích menopauzy, poruchách krevního oběhu, křečových žilách a mnoha dalších problémech. Stačí zakoupit sušené květy této byliny, ty zalít vodkou a nechat je 4 až 6 týdnů louhovat na teplém stinném místě. Jakmile uplyne stanovená doba, tekutinu sceďte a přelijte do vhodné nádoby. Následně ji můžete začít konzumovat – smíchejte 15 kapek s vodou a nápoj vypijte každý den. 

Jak často pijete řebříčkový čaj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články