Zázvor jako účinný prostředek na zmírnění bolesti kloubů. Úspěch tkví v jeho speciální konzumaci

Zázvor má blahodárné účinky na lidský organismus například při chřipce nebo nachlazení. Vědci ale zkoumali také jeho léčivé účinky v boji proti artritické bolesti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvor je velmi oblíbená silně aromatická rostlina, která je hojně využívaná jednak k dochucení mnohých jídel například indické kuchyně, ale také při léčbě nachlazení a jiných onemocnění. Má protizánětlivé vlastnosti, a proto se hodí k léčbě zánětů, což potvrzuje také zdravotní analytik Aaron Kandola. Může se jednat o zánět hrtanu nebo také právě artritidu. Jak silné ale mohou být účinky zázvoru na lidský organismus a jak bezpečné může jeho užívání být, uvedla  Kim Rose RDN, CDCES, CNSC, LD.

Odkud pochází zázvor a jaké obsahuje látky?

Zázvor je rostlina původně z jihovýchodní Asie, ale je možné jí pěstovat v jakýchkoli teplých oblastech. Zázvor lze pěstovat po celý rok. Část rostliny, kterou používáme není kořen, byť se tak může na první pohled zdát. Jedná se o oddenek, což je stonek rostoucí pod zemí. Tato rostlina může velmi úspěšně pomoci jak při nachlazení, tak například také při léčbě nevolností nebo nerovnováze krevního cukru.

iZdroj fotografie: Pexels

Zázvor díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům může úspěšně předcházet či bojovat s artritidou. Existuje až 1300 druhů zázvoru a mezi účinné látky, které tato rostlina obsahuje patří například Vitamin C, B6, hořčík, draslík, měď a dále látky jako gingerol, shogaol, paradol a další fytonutrienty a polyfenoly, což jsou antioxidanty s protizánětlivými účinky. Antioxidanty pomáhají tělu zbavit se volných radikálů, které mohou vést k poškození buněk a vzniku zánětu.

Zázvor a jeho účinky na artritidu

Hlavními projevy osteoartritidy, revmatoidní artritidy a některých dalších typů artritidy jsou bolest a zánět. K zánětu dochází, když se imunitní systém snaží zabránit poškození těla a zánět může vést i k otoku a bolesti. Zázvor může být tedy další volbou, jak tyto příznaky zvládnout. Účinky zázvoru na zdraví a možnosti použití jeho vlastností ke zmírnění příznaků artritidy se věnovalo hned několik menších i větších studií.

iZdroj fotografie: Pexels

Jedna starší studie prováděna na skupině 247 lidí s osteoartrózou dokazuje, že kontrolní skupina užívající zázvorové kapsle dvakrát denně po dobu 6 měsíců, měla výrazně větší snížení bolesti než kontrolní skupina, která kapsle neužívala. Je ovšem nutné podotknout, že účastníci, kteří užívali zázvorové tablety měli větší pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků, jako je například pálení žáhy, než lidé, kteří zázvor neužívali.

Výsledky studií

Studie z roku 2015 dospěla k závěru, že zázvor měl pro lidi s osteoartrózou mírné účinky a byl přiměřeně bezpečný. Analýza dat od 593 lidí ukázala, že snížení bolesti u uživatelů zázvoru bylo o 30% větší než u těch, kteří užívali placebo. Protizánětlivé účinky zázvoru mohou být také užitečné pro lidi s revmatoidní artritidou. Někteří vědci vyzývají k dalšímu zkoumání, protože vidí potenciál zázvoru v jeho protizánětlivých vlastnostech, které mohou pomoci třeba i při bolesti svalů.

iZdroj fotografie: Pexels

Výsledky studie z roku 2010 ukázaly, že konzumace syrového nebo ohřátého zázvoru má pozitivní vliv na snížení bolesti po zranění (výsledkem bylo střední či velké snížení bolesti). Celkově mnoho studií dospělo k závěru, že zázvor je pravděpodobně prospěšný, ale identifikace jeho přesného přínosu a nejlepšího způsobu jak jej využít bude vyžadovat další výzkum.

Jak správně užívat zázvor?

V případě, že chcete vyzkoušet alternativní možnosti léčby či úlevy od bolesti, je určitě vždy vhodné se nejdříve poradit se svým ošetřujícím lékařem. Ten dokáže nejlépe zvážit to, zda látky obsažené právě v zázvoru nebudou kontraindikovat s jinými účinnými látkami ve vašich současných lécích. Maximální doporučená denní dávka pro dospělou osobu činí 4 gramy či méně a doporučuje se pečlivě sledovat možné nežádoucí účinky.

iZdroj fotografie: Pexels

Zázvor můžete užívat například pohodlně v kapslích, využívat jej do pokrmů nebo si uvařit zázvorový čaj. V případě artritidy je možné zázvor aplikovat v podobě masti na postižené místo. Vzhledem k účinkům zázvoru je ale vhodné nejdříve mast nanést na malé místo a hlídat, zda zázvor na kůži nevyvolá alergickou reakci. Opatrnost je třeba i v případě konzumace zázvoru, jelikož si pozřením většího množství můžete vyvolat pálení žáhy, zvracení, průjem a jiné nežádoucí účinky.

Stojí za to zázvor vyzkoušet?

Za předpokladu, že netrpíte alergií na zázvor, může konzumace zázvoru nebo aplikace zázvorového krému či podobného produktu na kůži pomoci zvládnout bolest a zánět artritidy a je pravděpodobně bezpečná. Pokud si stále nejste jistí, stojí za to zázvor vyzkoušet a sám přijít na to, jak vaše tělo zareaguje. Před užitím zázvoru je však nejlepší požádat o radu lékaře a ujistit se, že vaše léčiva, která standardně užíváte se zázvorem nevyvolají nežádoucí účinky.

Užíváte zázvor pravidelně, nebo se ho chystáte vyzkoušet právě po přečtení tohoto článku?

Zdroj: Medical News Today, PMC, Wiley Online Library

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články