Zázvorová voda je hotový zázrak: Kdyby ji lidé pili více, nebyli by nikdy nemocní

Zázvorová voda nabízí velké množství zdravotních přínosů. Snadno si ji připravíte doma a můžete si ji dochutit a zvýšit její ozdravný účinek.

kořen zázvoru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zázvor je jednou z nejlepších superpotravin, která má nespočet zdravotních přínosů. Pravděpodobně zázvor znáte z receptů na domácí léčbu týkající se nachlazení nebo hubnutí. Jeho škála působnosti je však mnohem širší. Zázvorová voda je snadná na přípravu, osvěžující a podá vám pomocnou ruku s detoxikací, řešením zdravotních obtíží i spalováním tuků.

Zázvor má nespočet zdravotních výhod

Zázvor se užívá již tisíce let jak v kuchyni, tak i jako přírodní lék k léčbě různých onemocnění, od nachlazení přes nevolnost až po snižování cholesterolu a cukru v krvi:

Zmírňuje bolest

Zázvor i zázvorová voda může pomoci zmírnit bolesti, a to včetně těch migrenózních. Například v jedné studii z roku 2019, které se zúčastnilo 60 dospělých osob trpících migrénou, bylo zjištěno, že užití zázvoru funguje proti bolesti lépe než užívání samotných léků na bolest.

Pomáhá při nachlazení

Zázvor zmírňuje záněty dýchacích cest, proto se často používá v období respiračních onemocnění, jako jsou nachlazení či chřipky. Pomáhá uvolňovat a rozpouštět hleny, takže napomáhá vykašlávání a snižuje dobu léčení rýmy.

nachlazení a kašel u ženy v pracovním prostředí iZdroj fotografie: Pexels
Zázvor dokáže zmírnit projevy nachlazení.

Zmírňuje nevolnost všeho druhu

Použití zázvoru proti nevolnosti je známé již velmi dlouhou dobu. Vědci zjistili, že kromě běžné nevolnosti vyvolané přebytkem či nesprávným výběrem potravin, pomáhá zázvor i při ranních nevolnostech v těhotenství, při pooperační nevolnosti a nevolnosti způsobené chemoterapií.

Snižuje hladinu cholesterolu

Dle vědeckých studií dokáže zázvor snižovat i hladinu cholesterolu. A to dokonce i v případě, že jíte vysokocholesterolovou stravu. Výzkumy však byly prováděny jen ve zkumavkách a na zvířatech, bude proto potřeba ještě klinický výzkum, který tuto vlastnost zázvoru potvrdí nade vší pochybnost i u lidí.

Zázvor může pomoci i s kontrolou hladiny cukru v krvi, což může být obzvláště prospěšné u osob trpících cukrovkou 2. typu. Tento účinek zázvoru potvrdila například jedna 12týdenní studie, kdy vědci rozdělili 41 lidí s cukrovkou 2. typu do dvou skupin. Jedna skupina užívala každý den 2 gramy zázvorového prášku, zatímco druhá skupina dostávala placebo. U testované skupiny, tedy u těch, kteří užívali zázvor, skutečně došlo k významnému snížení hladiny cukru v krvi nalačno.

Může vám pomoci zhubnout

Podle několika menších studií vám může zázvor pomoci i s hubnutím. Jedna z těchto studií se zabývala přímo zázvorovou vodou, kdy účastníci studie tvrdili, že když ji pili po snídani, měli větší pocit sytosti a neměli tak potřebu konzumovat další jídlo. Což se samozřejmě odrazilo i na jejich výsledné hmotnosti.

Jak připravit zázvorovou vodu 

K přípravě budete potřebovat jeden menší kořen zázvoru, čistou vodu a můžete použít i citrónovou šťávu a med. Kořen zázvoru očistěte, nakrájejte na plátky a vložte do hrnce. Přidejte 5 litrů vody a přiveďte k varu. Následně plamen ztlumte a nechte 15 minut probublávat. Odstavte z ohně, nechte zchladnout, sceďte, a pokud chcete, přidejte dle chuti citron a med.

Jak využíváte zázvor při léčbě vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články