Proč je rostlinná strava v léčbě srdečního selhání nejlepší? Poradíme vám, jak by měl vypadat váš jídelníček, pokud trpíte tímto nepříjemným onemocněním.
Choroby srdce patří mezi civilizační onemocnění, na jejichž vznik má vliv nezdravý způsob života, jak říkají odborníci, mezi něž patří známý český kardiochirurg MUDr. Jan Pirk. Není to jen nadváha nebo obezita, ale také nadměrný stres, kouření či konzumace velkého množství alkoholu, které přispívají k tomu, že srdce přestane správně fungovat. Proč je srdeční selhání nebezpečné a lze mu vůbec předcházet?
Co je to srdeční selhání a jak vzniká
Průměrně u dvou procent populace se objevuje srdeční selhání. Jedná se o stav, kdy srdce již nestíhá přečerpávat krev, a plnit tak svou funkci pumpy. Krev se začíná v těle městnat před selhávající částí srdce a podle toho, o jakou se jedná, dělíme selhání na:
- srdeční selhání dopředu
- srdeční selhání dozadu.
Setkat se můžete i s termíny systolická dysfunkce, kdy srdce nestíhá dodávat krev do oběhu, nebo diastolická dysfunkce, během které se srdce nedostatečně krví plní. Příčinou vzniku takového stavu může být ischemická choroba srdeční, infekční, endokrinní nebo revmatická. Léčba spočívá v podávání medikamentů a v úpravě životního stylu, kterou představuje především změna jídelníčku.
Jak si pomůžete sami při problémech se srdcem
Srdeční selhání je stavem, který vyžaduje změnu způsobu života. Je to nutné už z prostého důvodu, že toto onemocnění vykazuje nepříznivou prognózu. Až padesát procent pacientů s chronickým stavem umírá do pěti nebo osmi let od vzniku nemoci. Chtějí-li si prodloužit svůj život, je třeba snížit hmotnost v případě nadváhy nebo obezity, přestat kouřit a pít alkohol, omezit konzumaci soli, zvýšit příjem tekutin a vyhýbat se stresovým situacím i těžké fyzické námaze.
Ideální jídelníček pro pacienty se srdečním selháním
Pacienti se srdečním selháním by se měli ve svém stravování zaměřit především na rostlinné potraviny a zdravé tuky, omezit spotřebu polotovarů, jež jsou bohaté na sůl, a také červeného masa a sladkostí. Ty totiž obsahují prázdné kalorie, trans-tuky, cholesterol a rafinovaný cukr, které tělu s nemocným srdcem neprospívají. Jako vhodná se jeví středomořská strava, v níž je kladený důraz na konzumaci plodů moře, mořských ryb, drůbeže bez kůže a nízkotučných mléčných výrobků. A samozřejmě hodně zeleniny i ovoce.
Na polévky ze sáčku a jiné polotovary raději zapomeňte
Protože je nutné snížit spotřebu soli v potravinách, je možné doma vařené jídlo spíše ochutit bylinkami a kořením. Nevhodné jsou různé salátové dresingy, hotová jídla, sušené maso či polévky v sáčku. Konzumace velkého množství alkoholu při srdečním selhání vede k vyššímu riziku vzniku infarktu či mrtvice. S ošetřujícím lékařem je možné se domluvit na uspořádání vhodného jídelníčku a množství tekutin, které je pro pacienta bezpečné.
Umíte si představit změnu způsobu života, pokud byste onemocněli srdečním selháním?