Jak jíst tučná jídla, dovolit si mlsání a udržet si při tom figuru? Vyzkoušejte světovou metodu dovoleného podvádění

Ke zdravému životnímu stylu patří konzumace pestré stravy. Ani při hubnutí to však neznamená úplně vyřadit z jídelníčku fast food. Za určitých podmínek je možné ho jíst.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Z úst výživových poradců je člověk nabádán ke zdravému stravování, které mu dodá všechny potřebné živiny. Součástí pestrého jídla ale nejspíš nebude hamburger, hotdog a další jídla z fast foodu. Ale komu by nechutnal výborný burger se zeleninovou oblohou a dobrým dipem? Dát si ho, nebo ne? Toť otázka, která trápí nejednoho strávníka. Zde pomůže chitmil. Lékařka Jeanne Marie Clark, MD je odbornicí na léčbu ztučnění jater, které často vzniká v důsledku nesprávné výživy.

Zdravá výživa a hubnutí

Kdo chce hubnout, většinou by měl přejít ke zdravé výživě s minimálním obsahem živočišných tuků a rafinovaného cukru. Pro mnoho lidí je ale takové hubnutí velmi těžké, protože si nesnadno odvykají od svých oblíbených pochoutek. Má to samozřejmě negativní vliv i na psychickou pohodu. Přitom i hubnout lze s radostí. Chce to vyzkoušet tzv. chitmil.

Co je to chitmil

Hubnout s úsměvem na rtech vám pomůže, když si občas dopřejete zakázané jídlo. Samozřejmě ne po kvantech, ale v rozumné míře. Říká se tomu „chitmil“ (z anglického cheat meal), což můžeme volně přeložit jako plánované porušení zdravého stravování tím, co vám chutná, ale co máte při hubnutí zakázané. Může to být hamburger nebo nějaké sladkosti, případně alkohol. Toto porušení příznivě působí na psychiku a velmi pomáhá v procesu hubnutí.

Jak chitmil pomáhá hubnout

Kromě toho, že chitmil pozitivně ovlivňuje náladu toho, kdo se snaží zhubnout, tak se předpokládá, že periodický přebytek kalorií a sacharidů vede k urychlení metabolismu. To vede k další ztrátě tukových zásob. Chitmil tedy podporuje rychlost metabolismu a zachování svalové hmoty při nízkokalorické dietě. Schopnost občas přerušit přísná dietní pravidla paradoxně chrání člověka před neodolatelnou touhou jíst zakázané potraviny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dát si i během hubnutí sladký dortík je možné

Pro koho není chitmil vhodný

Chitmil je sice výhodný při hubnutí, ale nehodí se pro každého. Zejména ne pro ty, kteří jsou na jídle závislí a nemají nad sebou žádnou kontrolu, která by jim zabránila v přejídání. V tomto případě je lepší si najít terapeuta, který s psychickým přejídáním umí pomoci.

Jak si chitmil naplánovat

Chitmil je možné si naplánovat třeba jednou za 14 dní, kdy si jeden den člověk dopřeje zakázané potraviny bez výčitek svědomí, že porušil dietu. Když si spočítáte kalorickou hodnotu jídla, které hodláte během chitmil pozřít, o to pak může snížit příjem kalorií v jiných dnech. Tím se celkový kalorický příjem výrazně nezmění.

Jak by se vám hublo s možností využít chitmil?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články