Lněná semínka pomohou shodit přebytečná kila

Lněné semínko nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit každý. Ve správné kombinaci vám dokonce pomůže shodit přebytečná kila.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lněné semínko je velmi zdravá potravina, která nabízí dostatečné množství bílkovin, vlákniny a dokonce také omega 3 mastných kyselin. Jeho pravidelná konzumace proto podle Dr. Jared Meacham přináší hned několik užitečných přínosů pro člověka, a to včetně snížení rizika některých druhů rakoviny, udržení zdravé hmotností a regulace hladiny cholesterolu v krevním oběhu. Jedním ze způsobů, jak z něj můžete vytěžit maximum, je připravit si z něj a dalších ingrediencí jednoduchou léčivou směs.  

1) Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin

Lněné semínko je vynikajícím zdrojem kyseliny alfa-linolenové, což je typ omega-3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro zdraví srdce a jeho ochranu před rozvojem nebezpečných onemocnění. Její dostatečný příjem však také podporuje chod krevního oběhu a chrání cévy před poškozením – stejně tak má však pozitivní vliv na zdraví mozku a jeho kognitivní funkce. Je ovšem důležité zmínit, že byste to neměli přehánět s jeho konzumací, neboť obsahuje poměrně vysoké množství kalorií. 

2) Vysoký obsah vlákniny 

Pouhá 1 polévková lžíce (zhruba 7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 2 gramy vlákniny, což je přibližně 5 % až 8 % doporučené denní dávky pro dospělé. Její zvýšený příjem je spojován s podporou prospěšných bakterií ve střevech, ochranou střev před poškozením a zlepšením pravidelnosti stolice. Stejně tak vám však konzumace této potraviny pomůže regulovat trávení, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu, což jsou důležité faktory pro udržení dobrého zdraví. 

3) Chrání před rakovinou

Lněné semínko obsahuje bohaté množství lignanů, což jsou rostlinné sloučeniny, které disponují silnými protirakovinnými vlastnostmi – zejména se osvědčily při snižování rizika vzniku rakoviny prsu u žen po menopauze. Stejně tak však může jejich zvýšený přísun potenciálně snižovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, kůže, krve a plic. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují další studie, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Snižují hladinu cholesterolu

Lněné semínko může také pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Tento účinek je především důsledkem působení vlákniny, kterou obsahuje v hojném množství – ta se totiž před vyloučením z těla váže na žlučové soli a stahuje cholesterol z krve do jater, což vede k jeho nižší hladině. Stejně tak je konzumace této potraviny spojována s nižším krevním tlakem. 

Domácí lék pro snadnější hubnutí 

Ze lněného semínka si můžete připravit domácí směs pro snadnější hubnutí – jeho konzumace však také pomáhá čistit střeva a dodá vám každý den dostatek vlákniny. Budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1 jablko
  • 1 sklenici vody
  • 1 polévkovou lžíci lněného semínka
  • 1 polévkovou lžíci medu
  • 1 polévkovou lžíci chia semínek

Postup pro přípravu je poté již velmi jednoduchý. Nejprve nakrájejte jablko na kousky a vložte jej spolu s medem a vodou do mixéru. Ingredience mixujte, poté přidejte lněná semínka a chia semínka a nakonec vše ještě pořádně rozmixujte. Výslednou směs konzumujte jednou denně, a to nejlépe namísto snídaně po dobu 3 týdnů. Jakmile tato doba uběhne, budete moci zaznamenat velké změny. 

K čemu používáte lněné semínko vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články