Stolice je významným ukazatelem zdravotních problémů. Proto je podle odborníků důležité navštěvovat toaletu ráno

Návštěva toalety je značně individuální záležitostí. Odborníci se však shodují na tom, kdy je pro tělo návštěva toalety nejpřirozenější. Hlídat byste měli také případné změny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se o tom moc nemluví, vyprazdňování je životní nutností. Na toaletu chodí všichni lidé, leč frekvence je značně individuální. Jak vysvětluje internistka Alana Biggers, M.D., normální mohou být tři stolice denně ale i tři stolice týdně. Dodává také, že někdy může být konzistence stolice významnějším ukazatelem zdraví střev než frekvence vyprazdňování. Pokud však navštěvujete toaletu příliš často, nebo naopak téměř vůbec, může to způsobit vážné zdravotní problémy.

Nejlepší je ranní návštěva toalety

Pro mnoho lidí je návštěva toaleta rituálem, většina lidí začíná den velkou potřebou ráno před nebo po prvním šálku kávy či čaje, ale někteří lidé pocítí potřebu až po příchodu do práce. Ranní stolice je nejpřirozenější věc na světě a gastroenterologové tvrdí, že je to ideální čas na toaletu, vaše tělo to ví a pomůže vám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během nočního spánku pracují tlusté a tenké střevo na plné obrátky, aby zpracovaly potravu, kterou jste snědli během předchozího dne. Takže když se ráno probudíte, budete mít dostatek odpadu k vyprázdnění. Přesný čas určují dle výzkumů vaše vnitřní hodiny. Lidé začínají v průměru pociťovat potřebu asi půl hodiny po probuzení a napomáhá jí řada ranních návyků, jako je protahování, cvičení nebo pití vody, čaje či kávy. U mnoha lidí vyvolá pití kávy nutkání jít na toaletu, první sklenice teplého nápoje totiž rozhýbe střeva.

Změny způsobují potíže

Průzkumy ukazují, že 40 % lidí má při cestování zácpu, jako by jejich střeva v hotelovém pokoji v cizině nefungovala tak dobře jako doma. Důvodem je narušení vašich každodenních rituálů nebo časový rozdíl, který může narušit vaše vnitřní hodiny a způsobit, že se vám zdá, že je ráno, ale vaše tělo si neuvědomuje, že je čas na řádnou stolici.

Množství a kvalita spánku má také zásadní vliv na to, jak dobře stimul funguje. Pokud nespíte dostatečně nebo se často budíte uprostřed noci, vaše střeva jsou méně schopná efektivně pracovat, takže ráno můžete toaletu zcela vynechat nebo mít i několik dní nepravidelnou stolici. Důležitou roli v četnosti a pravidelnosti vyprazdňování hraje samozřejmě také strava. Například čím více potravin bohatých na vlákninu jíte, tím častěji musíte chodit na záchod.

Kdy byste se měli začít znepokojovat

Stolice je značně individuální, takže pokud máte nutkání na velkou až v odpoledních hodinách a ne ráno, není to znak žádného problému. Důležitá je pravidelnost, ať už je to kdykoli. V ideálním případě byste měli pociťovat nutkání na velkou jedenkrát denně, přibližně ve stejnou dobu.

Nevadí ani, když nechodíte na toaletu každý den, tři až čtyři stolice týdně jsou stále zcela v normě. Pokud je však frekvence ještě nižší, už je to důvod k ostražitosti, protože to může zvýšit riziko natržení konečníku a hemoroidů. Zpozornět byste měli také, když se vaše zvyky náhle změní.

Zácpa a průjem

Nejčastějšími zažívacími potížemi jsou zácpa nebo naopak průjem. Zácpa je nejčastěji způsobena stravou s nízkým obsahem vlákniny a nízkým příjmem tekutin, takže nejlepším způsobem, jak ji řešit, je zajistit si dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, semínek, ořechů a luštěnin a pít dostatek vody.

Opačný případ, průjem, může být také známkou zdravotních problémů. Stejně tak, pokud musíte na velkou potřebu chodit častěji než dvakrát denně, vyplatí se navštívit lékaře. Příčinou potíží může být například syndrom dráždivého tračníku, což je problém s pohybem tlustého střeva a mechanismem vyprazdňování způsobený stresem a špatným stravováním. Tento stav lze zlepšit správnou stravou, snížením stresu a pravidelným cvičením.

Kdy se znepokojujete frekvencí své stolice?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články