Tymián je lék na nachlazení. Poradit si dokáže i s akné a krevním tlakem

Tymián je velmi oblíbené koření ze Středomoří, které však kromě skvělé chuti nabízí také mnoho zdravotních výhod. Stačí jej přidat do svého jídelníčku.

i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tymián je oblíbená bylina z čeledi mátovitých, která pochází ze Středomoří, ale oblibu si získala po celém světě. Disponuje totiž skvělou chutí, která dodá každému pokrmu jedinečnost – kromě toho však také obsahuje účinné látky, díky kterým v mnoha směrech podporuje lidské zdraví. Jeho pravidelná konzumace je podle lékařky Amy Richter skvělý způsob, jak se zbavit akné, dezinfikovat rány nebo získat prevenci před rozvojem srdečních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. 

1) Poradí si s akné

Pokud se potýkáte s nevzhledným akné a nepomáhají vám žádné volně prodejné léky, můžete vyzkoušet tymián. Ten je totiž dobře známý pro své antibakteriální vlastnosti, díky kterým pomáhá čistit pokožku od nečistot a pomáhá ji regenerovat. Abyste pupínky odstranili, stačí bylinu smíchat s čistým alkoholem a nechat směs několik dní nebo týdnů pracovat. Jakmile uplyne stanovená doba, můžete tinkturu začít používat – stačí ji nanést přímo na postižené místo a nechat chvíli působit. Před aplikací se však vždy poraďte se svým lékařem. 

2) Snižuje krevní tlak

Extrakt z tymiánu je velmi účinný prostředek, který pomáhá snižovat snížit vysoký krevní tlak, což jsou faktory zvyšující riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Stejně tak by mohl mít potenciál snižovat hladinu cholesterolu v krvi, který může mít taktéž velmi negativní dopady na lidské zdraví. Je ovšem důležité zmínit, že vědci vyžadují provést další studie a výzkumy, které by tyto vlastnosti tymiánu dokázaly potvrdit.

3) Podporuje imunitní systém 

Tymián je plný užitečných živin, které podporují obranyschopnost imunitního systému. Patří mezi ně například: 

 • vitamín A
 • vitamín C
 • měď
 • vláknina
 • železo
 • mangan

Je ovšem důležité zmínit, že tyto složky obsahuje v poměrně malém množství – přesto byste to s jeho konzumací nikdy neměli přehánět. Abyste vytěžili z této byliny maximum, stačí přidat 1 čajovou lžičku do svého každodenního jídelníčku. Tímto způsobem si zajistíte lepší imunitní systém a ochranu před mnoha nemocemi, jako je například kašel nebo nachlazení. 

iZdroj: Unsplash

4) Dezinfekční účinky 

Plísně jsou běžným, ale bohužel také potenciálně nebezpečným znečišťovatelem ovzduší, který se může skrývat i ve vaší domácnosti. Abyste se ochránili před jejich působením, můžete použít tymián – ten totiž působí také jako silný dezinfekční prostředek. Stejně tak jej můžete přidat do svého jídelníčku, abyste si zajistili prevenci před rozvojem onemocnění, které tyto bakterie mohou způsobit. 

Domácí lék proti nachlazení 

Pokud vás přepadla bolest krku nebo zápal plic, můžete namísto drahých léků vyzkoušet tuto domácí směs na bázi tymiánu, která vám pomůže ulevit si od všech příznaků a rychleji se vyléčit. K její přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

 • 1/3 čajové lžičky tymiánu
 • 2 čajové lžičky syrového medu
 • 1/2 čajové lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru
 • šťávu z poloviny citronu
 • 1 čajová lžička zeleného čaje

Příprava je poté již velmi jednoduchá. Stačí vzít všechny přísady, přelít je 2 až 3 decilitry vroucí vody a nechat chvíli odstát. Asi po 10 až 15 minutách směs přeceďte a přidejte do ní med s citronovou šťávou. Jakmile budete chtít lék použít, stačí jej vložit do hrnce, ohřát a přidat do něj čaj. Abyste se zotavili co nejrychleji, můžete pít 2 šálky tekutiny denně. 

K čemu používáte tymián vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články