Ovládejte vysoký krevní tlak, abyste ochránili svou paměť, zdravé myšlení a koncentraci

Vysoký krevní tlak urychluje pokles kognitivních schopností. Zjistili to vědci ve studii, která byla publikovaná v závěru minulého roku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studie, která byla zveřejněna v prosinci 2020 v online verzi časopisu Hypersension, dokazuje, že hypertenze urychluje pokles myšlení a paměti. Vědci v rámci výzkumu analyzovali zdravotní stav více než 7000 lidí ve středním a vyšším věku s odstupem čtyř let. Podle hodnocení je jasné, že u těchto lidí došlo ke změnám v řadě kognitivních dovedností jako je paměť, jazyk nebo koncentrace. Bez ohledu na věk měli lidé s vysokým tlakem rychlejší pokles kognitivního výkonu než lidé s normálním krevním tlakem.

Hypertenze a čemu se vyvarovat

Jako vysoký krevní tlak klasifikovali vědci hodnoty vyšší než 130/80. Je však nutné také říci, že také u lidí, kteří měli často horní tlak mezi 120 a 130 zaznamenali odborníci rychlejší kognitivní pokles. Zároveň vědci díky této studii zjistili, že léčba vysokého krevního tlaku v jakémkoli věku předcházela zrychlenému kognitivnímu poklesu nebo rychlost poklesu alespoň snižovala. Je tedy jasné, že je nutné dbát na hodnoty krevního tlaku a dělat vše proto, aby tlak zůstal v normě. Není dobré spoléhat pouze na léky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hypertenze může být samozřejmě dědičná, ale je spousta dalších faktorů, které můžeme ovlivnit. Vysoký krevní tlak většinou trápí obézní osoby. Z toho důvodu je důležité dbát na správné stravování. Nejíst sladké nebo příliš slané pokrmy. Vyvarujte se raději nadměrné konzumaci uzenin, slaných pochutin a zapomeňte na přesolování pokrmů. Vhodné je obezitě předcházet také pohybem, zapojte so svého programu alespoň chůzi. Krevní tlak dále zvyšuje požívání alkoholických nápojů nebo kouření. Neblahý vliv má také stres.

Příznaky vysokého tlaku

Vysoký krevní tlak má specifické příznaky. Je dobré vědět, že toto onemocnění se rozvíjí postupně v průběhu několik měsíců až let. Z počátku tak nemusíte vůbec rozpoznat, že máte nějaké potíže. Zkrátka příznaky můžete přičítat úplně něčemu jinému. Mezi příznaky hypertenze patří bolest hlavy, která však může značit i různé jiné potíže. Dále se v případě potíží s tlakem objevuje pískání v uších a přepadnout vás může také únava. Pokud se k vyjmenovaným potížím přidá ještě dýchavičnost, zpozorněte.

iZdroj fotografie: Pixabay


K další příznakům, které ukazují na hypertenzi, patří poruchy spánku. V neposlední řadě je nutné jmenovat tlak na hrudi a bušení srdce. Pokud tedy pociťujete tyto potíže, neodkladně navštivte svého praktického lékaře. Myslete také na to, že hodnoty naměřené u lékaře mohou být zkreslené například stresem. Vhodné je proto si krevní tlak změřit několikrát také v domácím prostředí, kde jste v naprostém klidu. Přístroj na měření krevního tlaku si můžete koupit a pro jistotu svůj tlak kontrolovat v pravidelných intervalech.

Zdroj: Harvard Health Publishing

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247
Události247
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě
VědaŽivě
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali
adbz
adbz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte