Starý dobrý zázvor: Dokáže pomoci při ranní nevolnosti, pomocnou ruku může podat i při hubnutí

Zázvor je považován za jedno z nejsilnějších přírodních léčiv, a to z velmi dobrého důvodu. Jeho správné použití vám pomůže vyléčit mnoho nemocí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvor je velmi účinná potravina, která nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, a to včetně lepší obranyschopnosti imunitního systému, regulace krevního tlaku a především také zmírnění příznaků infekcí dýchacích cest. Abyste mohli těžit z jeho jedinečných benefitů, stačí jej zařadit do svého každodenního jídelníčku, například ve formě čaje – mnohem lépe vám ovšem podle lékařky Katherine Marengo pomůže, pokud jej smícháte s dalšími silnými ingrediencemi a připravíte si z něj domácí lék pro každou příležitost. 

1) Léčí nevolnost 

Zázvor vám dokáže pomoci zejména při ranní nevolnosti a zvracení – to platí i pro lidi, kteří podstupují některé typy operací, například souvisejících s chemoterapií. Obzvláště účinně se také osvědčil u těhotných žen, které kromě žaludečních potížích často trpí také bolestmi a dalšími příznaky. I přesto byste však měli brát na vědomí, že se jedná o velmi silnou potravinu, která může mít při větším množství také kontraindikace. Ještě než jej začnete užívat za účelem zmírnění nevolnosti, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. 

2) Užitečný pomocník při hubnutí

Přidání zázvoru do pravidelného jídelníčku vám také dokáže pomoci při hubnutí, a to již při konzumaci 2 gramů denně. Jeho účinné složky totiž pomáhají nastartovat metabolismus a podporují spalování tuků, díky čemuž jejich příjem významně snižuje tělesnou hmotnost, poměr pasu a boků a snižuje riziko nadváhy a obezity. I v tomto případě je nutné poznamenat, že abyste dosáhli svých vysněných výsledků a úspěšně shodili přebytečná kila, je nutné dodržovat zásady zdravého životního stylu, jako je zejména pohyb a obecně zdravá strava

3) Nižší riziko srdečních onemocnění

Zázvor pozitivně ovlivňuje krevní systém, poskytuje detoxikační účinky a působí antidiabeticky, díky čemuž snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo vysoký krevní tlak. Ačkoliv jsou tyto účinky velmi působivé, dosavadní studie proběhly pouze na zvířatech, a proto vědci vyžadují provést další výzkumy, které by tato fakta dokázaly potvrdit. 

iZdroj fotografie: Freepik

Zázvorový sirup s medem a kurkumou 

Abyste mohli využít celkový potenciál zázvoru a vyléčit se z nepříjemných infekcí dýchacích cest nebo žaludečních potíží, můžete si z něj připravit spolu s dalšími užitečnými ingrediencemi domácí sirup – jeho konzumace je však i skvělou prevencí a prostředkem pro snadnější hubnutí. K jeho přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

  • kousek kořene zázvoru (4 až 5 centimetru) 
  • citron (nejlépe bio)
  • 1 až 2 polévkové lžíce medu  
  • ½ čajové lžičky kurkumy 
  • sklenici vroucí vody

Příprava sirupu je velmi jednoduchá. Nejprve oloupejte zázvor a nakrájejte jej na malé kostičky. Poté jej vložte do hrnce, přidejte kurkumu, zalijte vodou a vše duste po dobu 10 minut. Jakmile uplyne stanovená doba, směs odstavte a nechte zcela vychladnout – to je velmi důležité, neboť vysoká teplota ničí účinky medu a citronové šťávy. Vychladlý nálev nakonec nalijte do vhodné sklenice a přidejte citronovou šťávu a med. Směs pijte 3x denně, například smíchanou s čajem.

K léčbě jakých neduhů používáte zázvor vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články