Odborník na výživu prozradil, jak rychle spálit břišní tuk: O stravě i nezbytném pohybu

Nadbytečný břišní tuk může být nepříjemný, ale především způsobuje mnohá zdravotní rizika. Přijměte pro jeho zhubnutí trvalé změny ve svém životním stylu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přebytečný břišní tuk, takzvaný viscerální, je rizikovým faktorem pro vznik mnoha onemocnění. Výživový specialista Atli Arnanson upozorňuje, že pro jeho odstranění nejsou dobrou volbou neudržitelné diety. Jedním ze způsobů zhubnutí pomocí výživy je nízkosacharidové stravování. Mělo by být ale přirozenou součástí celkově zdravého životního stylu, ne jen nárazovou dietou.

Nízkosacharidová a ketogenní strava

Nízkosacharidové stravování spočívá v omezení příjmu sacharidů. Základním zdrojem energie jsou konzumované tuky. Vzhledem k nízkému příjmu sacharidů, jsou pro zajištění energie také efektivněji spalovány tělesné tuky. Navíc díky stravě založené na tucích se budete cítit brzy po jídle zasycení, proto nebudete mít potřebu se přejídat. Sacharidy jsou v ketogenní stravě konzumovány jen v přirozené formě. Jejich zdrojem je hlavně zelená listová zelenina a další druhy zeleniny, které obsahují především vlákninu – sacharidy, které neovlivňují hladinu inzulínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ketogenní strava by měla být založená na opravdových potravinách, jako jsou ryby, maso, vejce, zelenina, luštěniny, ořechy a semínka a mléčné výrobky. Zaměřte se především na dostatečný příjem těchto látek:

  • Zdravé tuky – maso, ryby, vejce, ořechy, oleje.
  • Kvalitní bílkoviny – pomáhají udržovat svalovou hmotu během hubnutí (maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny).
  • Vláknina – především rozpustná vláknina, která slouží jako potrava pro přátelské střevní bakterie a udržuje po delší dobu pocit sytosti (ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy a semínka).

Další nezbytné kroky ke zhubnutí

Zhubnout lze při jakékoliv dietě, ale pro zdravé, efektivní a dlouhotrvající snížení hmotnosti je velmi důležité přijmout jako součást svého života celkově zdravý životní styl. Ten obnáší především:

  • Dostatek tekutin – upřednostňujte pití čisté vody. Dobré jsou také neslazené čaje, například černý, zelený nebo rooibos. Omezte alkoholické nápoje, které jsou nejen zdraví škodlivé, ale také velmi kalorické.
  • Fyzickou aktivitu – vyberte si pohyb, který je vám příjemný a dokážete u něj vytrvat. Mohou to být procházky, práce na zahradě nebo hraní venkovních her. Pro účinné spalování kalorií je dobré zařadit také aktivitu se střední intenzitou, tzv. aerobní cvičení, kterým je například cyklistika, plavání nebo vytrvalostní běh.
  • Odpočinek a aktivitu – důležitá je rovnováha mezi aktivitou a odpočinkem. Nezapomínejte na dostatečný spánek, jeho nedostatek zvyšuje pravděpodobnost přibírání tuku.
  • Práci se stresem – stres spouští produkci stresového hormonu kortizolu. Jeho vysoké hladiny zvyšují chuť k jídlu a podporují ukládání břišního tuku. Kromě eliminace zbytečného nadměrného stresu se naučte s ním pracovat.
  • Sledování příjmu a výdeje – pro snižování hmotnosti je nutné dostat se do energetického deficitu, kdy přijímáte nižší příjem kalorií, než vydáte. To platí pouze v počátku hubnutí, po Před hubnutím je ideální podstoupit individuální komplexní vyšetření pro zjištění poměru tuku v těle, nastavení potřebného příjmu a výdeje kalorií.

Jakým způsobem předcházíte nadměrnému ukládání břišního tuku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články