S ananasem budete hubnout, zlepší se vám zrak a zmizí otoky i bolest kloubů. Naložte ho a nechte přes noc v ledničce

Ananas není jen ovocem, které ozdobí vánoční stůl. Lze si ho dopřát i mimo tyto svátky. Zvláště proto, že má řadu zdravotních benefitů pro lidský organismus.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

O ovoci a zelenině asi příliš lidí nepochybuje, že patří k tomu nejzdravějšímu, co si může člověk dopřát. Jsou plné vitamínů a minerálů, bez kterých se neobejdou biochemické procesy v těle. Platí to i pro ananas, který je možné konzumovat zasyrova, ale také jako kompot nebo šťávu. Lékařská poradkyně a registrovaná dietoložka Sade Meeks, MS, RD se věnuje oboru gastroenterologie, zejména zánětlivým onemocněním střev, a ananas považuje za zásadní doplněk zdravé stravy.

Ananas a jeho původ

Domovinou ananasovníku je Brazílie a Paraquay, odkud se rozšířil do střední Ameriky a Mexika. Pro Evropu ji objevil Kryštof Kolumbus. Od 16. století se ananas rozšířil i na Havaj, Portoriko, do jižní a severní Afriky a Austrálie. Daří se mu v tropických oblastech. Z hlediska obchodu se ananas řadí mezi nejdůležitější druhy tropického ovoce. A to i proto, že má velkou výtěžnost.

Co všechno ananas obsahuje

V jedlé části ananasu najdeme až 86 % vody, 10 % sacharidů, 1,2 % vlákniny, menší množství bílkovin a tuků. Obsahuje také vitamíny A, C, thiamin, riboflavin, niacin, enzym bromelin. Z minerálů je to především vápník, železo, fosfor a draslík, na které je ananas bohatý. Bromelin odbourává bílkoviny a pomáhá trávit potravu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ananas je dobrý i kandovaný

Ananas a hubnutí

Kdo chce zhubnout, měl by si ananas dopřát co nejčastěji. Toto ovoce je silné diuretikum, které odstraňuje přebytečnou vodu z těla, a tím zlepšuje metabolismus, čímž prospívá trávení a hubnutí. Můžete si z něj připravit například zdravý nápoj. Jeden středně velký ananas oloupete a nakrájíte na menší kostky, které dáte do 1 litru vody. Přidáte lístky máty peprné a nádobu dáte na 10 hodin do chladničky. Nápoj se pije po probuzení na lačno, poté v průběhu dne.

Ananas a zdravotní účinky

Kromě hubnutí lze ananas využít u řady zdravotních problémů. Zlepšuje funkci štítné žlázy díky vysokému obsahu jódu a bromelainu. Ten také napomáhá trávení, detoxikuje tkáně a má protizánětlivé účinky. Posiluje zuby a dásně, vyrovnává hladiny elektrolytů. Zabraňuje rakovině a zlepšuje zrak. Toto všechno jsou důvodu pro častější konzumaci tohoto cizokrajného ovoce.

V jaké úpravě máte ananas nejraději?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články