Paraziti způsobují vznik mnoha onemocnění a mají také negativní dopad na vaše celkové zdraví. Příroda však má své prostředky, jak s nimi zatočit.
Paraziti se na člověku živí od nepaměti. V dnešní době jsou však lidé více náchylní k negativnímu působení těchto organismů. Jde o důsledek výrazného nárůstu spotřeby různých druhů rychlého občerstvení, které obvykle postrádá živiny, jež tyto červy hubí. Jak vysvětluje specialistka na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., obzvláště nezdravá strava je důvodem, proč jsou paraziti dnes tak rozšíření. Naprostá většina z nich se do našeho těla dostává nejraději prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo neupravené vody.
Co jsou to paraziti
Paraziti jsou organismy, které infikují tělo jiné živé bytosti a žijí z hostitele, aby přežily. Zatímco někteří parazité nevyvolávají u svých hostitelů žádné příznaky, jiní mohou způsobit závažná onemocnění. K parazitárním infekcím dochází, když parazité rostou, rozmnožují se nebo napadají orgánové systémy, které způsobují onemocnění jejich hostitelů. Mezi běžné lidské parazitární infekce patří následující:
- toxoplazmóza
- giardióza
- kryptosporidióza
- trichomoniáza
Příznaky
Většina parazitů pochází z konzumace kontaminované vody nebo potravin. Tropickým parazitům se můžete vystavit také při cestování do zahraničí. V závislosti na tom, jakého parazita máte a jaký tělesný systém postihuje, mohou příznaky parazitárních infekcí zahrnovat následující:
- bolest žaludku
- žaludeční křeče
- nevolnost
- zvracení
- dehydrataci
- úbytek hmotnosti
- horečku
- plynatost
- průjem
- zácpu
- žaludeční nevolnost
- příznaky podobné chřipce
- zduření lymfatických uzlin
- bolesti a záněty
- svědění
- zarudnutí
- podráždění
Diagnóza a léčba
Pokud máte podezření na parazitární infekci, navštivte svého ošetřujícího lékaře. Přítomnost parazitů se nejčastěji diagnostikuje na základě vzorku stolice. V případě pozitivního výsledku vám lékař předepíše antiparazitika, ale v mezičase určitě můžete vyzkoušet i přírodní léčbu. Některé parazitární infekce dokonce zmizí samy, zejména pokud je váš imunitní systém zdravý a jíte vyváženou stravu.
Potraviny proti střevním parazitům
Abyste zabránili množení parazitů, můžete kromě klasické léčby využít i sílu přírody. Zde jsou nejúčinnější potraviny, které pomáhají odstraňovat parazity:
1. Granátové jablko
Působení tohoto ovoce pomáhá v krátké době odstranit parazity ze střev. Pro dosažení většího účinku se doporučuje použít kůru ovoce a připravit studený nálev. Dejte vařit vodu, přidejte slupku z granátového jablka a zahřívejte asi 10 minut. Poté zchlaďte a přeceďte. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje pít tento nálev několikrát během dne.
2. Mrkev
Mrkev je jedním z bezpečných způsobů, jak se zbavit střevních parazitů. Stačí nastrouhat 1-2 mrkve a sníst je před snídaní nebo můžete před jídlem vypít mrkvový koktejl. Pokud to budete dělat týden, dosáhnete citelných výsledků.
3. Česnek
Česnek má skvělé antiparazitární vlastnosti. Jedná se tedy o nejlepší přírodní způsob, jak se zbavit nejen střevních parazitů, ale také všech ostatních, kteří se dostanou do jiných částí těla. Doporučuje se sníst 2 až 3 oloupané stroužky česneku denně před snídaní. Nejezte však česnek trvale nebo máte-li potíže s krevním tlakem či ledvinami.
4. Dýňová semínka
Tato semínka by se měla jíst syrová nalačno a přidávat do salátů, koktejlů a dalších pokrmů. Doporučuje se jíst je denně. Jejich dlouhodobá konzumace je zcela bezpečná.
5. Probiotika a prebiotika
Střevní paraziti poškozují střevní flóru, což vašemu tělu brání zpracovávat a vstřebávat důležité živiny a vitamíny. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít, je konzumace jogurtů a potravin obsahujících probiotika a prebiotika. Tím se ve střevech opět rozmnoží prospěšné bakterie.
6. Hřebíček
Velmi účinný při odstraňování střevních červů je i hřebíček. Antiseptické, antiparazitární a antibakteriální vlastnosti hřebíčku ničí parazity i jejich vajíčka a odstraňují je z těla.