Akupresura chodidel ulevuje nejen nohám, ale také prakticky jakékoli části těla. Jen je potřeba vědět, na kterou část chodidla se zaměřit.
Bolesti nohou lze řešit mnoha různými způsoby. Jedním z nejjednodušších způsobů je samozřejmě pravidelné používání masážního strojku či návštěva specialisty. Pokud však hledáte přirozenější a finančně nenáročný způsob, jak ulevit svým nohám (a nejen jim), je vhodné seznámit se s akupresurou. Dr. Kerry Boyle, specialistka na akupunkturu a akupresuru, vysvětluje, že masáží jednotlivých bodů na chodidlech ulevíte nejen svým nohám, ale pomůžete si od mnoha obtíží v jiných částech těla.
Co jsou akupresurní body a k čemu slouží
Stejně jako akupunktura mohou akupresurní body ovlivňovat nejen chodidlo, ale i různé části těla. Podle reflexologie se totiž tyto body vyskytují na tzv. meridiánových drahách, které spojují různé části těla. V konečném důsledku to tedy, zjednodušeně řečeno, znamená, že masáží či stiskem konkrétního místa na chodidle si můžete ulevit například od bolesti hlavy. Obecně se dá říci, že:
- Pravá noha: Souvisí s pravou stranou těla.
- Levá noha: Souvisí s levou stranou těla.
- Spodní část chodidla: Má vliv na pánevní oblast, kolena a slepé střevo.
- Střed chodidla: Souvisí s žaludkem a orgány nad pasem. Spodní střed koreluje se střevy.
- Vnitřní strana chodidla: Odpovídá páteři.
- Oblast pod prsty: Odpovídá hrudníku.
- Oblast prstů a chodidel: Odpovídá hlavě a krku.
Nalezení a masírování tlakových bodů na chodidlech může pomoci například s:
- problémy s přetížením očí
- uvolnění a zmírněním stresu
- zlepšením spánkových cyklů
- trávením a zdravím žaludku
Jak masírovat akupresurní body na chodidlech
Palcem nebo ukazováčkem masírujte akupresurní bod hlubokým a rovnoměrným tlakem. Nezapomínejte však, že chodidla jsou poměrně citlivá, takže tlak nepřehánějte. Masírujte bod krouživým pohybem nebo pohybem nahoru a dolů. Každý bod masírujte po dobu jedné až dvou minut.
Co na akupresuru říká moderní věda
Akupresura je starobylá čínská technika, která se používá již tisíce let. Lze ji vysledovat až do roku 2330 př. n. l. V průběhu několika posledních staletí se rozšířila po celém světě a v posledních sta letech se jí dostává i mnoho odborné pozornosti. Značné množství pozitivních účinků, kterými se akupresura vyznačuje, se podařilo i vědecky prokázat.
Například výzkum z roku 2014 potvrdil, že akupresura pomáhá snižovat stres a úzkost a snižuje krevní tlak. Studie dále uvádí, že akupresura „pomáhá tělesným systémům vrátit se do jejich přirozeného stavu“. Akupresura může také pomoci při zvládání akutní i chronické bolesti. Akupresura nohou významně snižuje bolestivost po operacích i transplantacích, jak prokázaly mnohé studie z posledních několika let.
Akupresura však stále není uznána jako plnohodnotná léčebná metoda
Přestože se akupresurou mnoho vědců zabývá, stále je potřeba provést rozsáhlejší výzkumy, než bude možné ji s konečnou platností prohlásit za účinnou v dalších oblastech. Vzhledem k tomu, že ale nemá žádné negativní účinky, je dobré ji vyzkoušet, byť třeba jen jako doplňkovou léčbu, protože vám rozhodně neublíží.