Nechutný zlozvyk, který má na svědomí vznik Alzheimerovy choroby. Dloubání v nose nepřináší nic dobrého

Váš nos rozhodně neocení žádný zásah do svého soukromí. Jakékoliv narušení sliznice znamená větší šanci pro bakterie — i ty, které mohou způsobit Alzheimera.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Samozřejmě, že vás se tento článek netýká. V nose jste se naposledy dloubali, když vám bylo pět, a chloupky v této oblasti máte disciplinovaně krátké od přírody. Samozřejmě. Ale pro případ, že by jeden nenechavý prstíček přeci jenom čas od času (nebo i častěji) zabloudil do horních cest dýchacích, je dobré znát rizika. Lékař Brian J. Balin se svými spolupracovníky, stejně jako studie z roku 2022 totiž tvrdí, že bakterie přispívající ke vzniku Alzheimerovy choroby mohou nervový systém infikovat právě skrz váš nos. Dráždit sliznici uvnitř se zkrátka nemusí vyplatit.

Chlamydia pneumoniae: Mikroskopičtí zákeřníci

Nejde o žádnou dramatizaci. Co do velikosti dorůstají tyto bakteriální organismy maximálně jednoho mikrometru. Nedokážete si to moc dobře představit? Jeden mikrometr odpovídá jedné tisícině milimetru. Jednoduše řečeno: jsou to prcci. Ale pořádně zákeřní prcci. Jejich hlavním koníčkem je šíření zápalu plic, ale nepohrdnou ani astmatem nebo právě Azlheimerovou chorobou. Autoři zmíněné studie na myších vypozorovali, že tyto bakterie zvládnou expresní cestu z nosu přímo do mozku. Teď zbývá potvrdit, že stejný způsob přenosu funguje i u lidí.

Chloupky: Esteticky nežádoucí, ale funkční

Víte, proč vám čas od času teče z nosu? Ve světě technologií jakýkoliv únik tekutiny značí problém. Když z lednice začne vytékat voda, nejspíš si neřeknete, že o nic nejde. Lidé fungují na jiném principu. Když potřebujete smrkat, váš nos se jednoduše zbavuje nečistot a bakterií. S každým nádechem do sebe nasáváte vzduch, který rozhodně není tak čistý a sterilní, jak se jeví. Aby váš nos nebyl jen nechráněná vstupní brána, je zaplněn chloupky a řasinkami. Chloupky zachytávají vetřelce, aby je pak hlenem pokryté řasinky mohly společným úsilím vypudit ven.

Nosní sliznice: Nepovolaným vstup zakázán

Je čas posvítit si na své zlozvyky. Šťouráním v nose trápíte svou sliznici, a navíc do citlivého prostředí nosu potenciálně zanášíte čerstvou dávku bakterií. Kdo z nás si vydezinfikuje ruce, jako jsme to všichni dělali v březnu 2020? Trhání chloupků pak sliznici narušuje ještě víc. Po vytrženém chloupku zůstane prostor, který bakterie milerády využijí. Přivodit si tak můžete všemožné nemoci a záněty. Na trhu sice naleznete vosky na vytrhávání chloupků z nosu, ale těm se raději vyhněte. Chloupky v nose, pokud už jejich délku potřebujete upravit, je lepší zastřihnout.

Alzheimerova choroba: V ČR jí trpí statisíce

V začátcích se projevuje zapomínáním, dezorientací, zmateností. Postupně je narušena osobnost celkově. V závěru už si nemocný neuvědomuje dění okolo sebe a je odkázán na pomoc ostatních. Lze této chorobě předejít? Riziko onemocnění snižuje celkově zdravý životní styl: vyvážená strava, dostatek pohybu, minimum alkoholu a žádné kouření. A váš nos? Ať už se předpoklady vědců ohledně bakterií chlamydia pneumoniae a jejich pronikání do nervové soustavy skrz váš nos potvrdí nebo ne, faktem zůstává, že sliznici nosu je zkrátka lepší nechat na pokoji.

Jak si upravujete chloupky v nose vy?

Zdroj: SpringerLink
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články