Jak správně upravit pracovní plochu vašeho pracovního stolu?

Organizace pracoviště se stále více zaměřuje na počítač. Když sedíme u stolu, používáme software, udržujeme online komunikaci s kolegy a zkoumáme síťové zdroje. Často po mnoha hodinách strávených plněním pracovních povinností přidáme další, tentokrát věnované zábavě. Moderní životní styl znamená, že stále více času trávíme vsedě. Věnujme pozornost tomu, jak vypadá naše počítačové pracoviště? Je stůl ve správné výšce a lze židli správně nastavit a přizpůsobit ergonomii těla?

i zdroj: agatanabytek.cz
                   

Jak skloubit ergonomii s pohodlím při práci? 

Vsedě trávíme mnoho hodin, takže sedací nábytek má velký vliv na pohodlí naší polohy. Dobře vybavené kancelářská křesla umožňují nastavit polohu jednotlivých prvků, jako je sedák, opěradlo, područky, opěrka hlavy a u některých – nejpohodlnějších modelů – i opěrka nohou. Víceúrovňové nastavení vám umožní upravit si pracoviště u stolu tak, abyste předešli bolestem zad a nadměrné únavě očí.  

Kancelářská židle, výškově nastavitelný stůl, velký monitor s filtry a funkcemi, které snižují únavu očí, a dokonce i ergonomická klávesnice nebo myš mohou zlepšit polohu těla při práci. Ani nejkvalitnější a nejdražší vybavení pracovního místa však nezlepší naše pohodlí, pokud neznáme ergonomické zásady práce s počítačem a nevíme, jak si stůl upravit a jak nebudeme je uplatňovat. 

Správná poloha sezení při práci 

Správné sezení při práci spočívá v co nejmenším namáhání páteře. Při sezení bychom měli zapojit co nejvíce částí těla, včetně svalů nohou – stehen, lýtek, chodidel a paží. K tomuto účelu použijte područky a pevnou opěrku nohou na zemí pod stolem. Zde jsou základní pravidla, která je třeba dodržovat, abyste co nejméně zatěžovali kosterní systém, páteř a bedra: 

  • Páteř – úhel náklonu zad závisí na druhu činností vykonávaných u počítače. V optimální poloze by měla být záda mírně nakloněná dozadu a podepřená opěradlem židle, která je vybavena synchronizovaným nastavovacím mechanismem. Pro většinu kancelářských prací je doporučený úhel sklonu opěradla směrem dozadu přibližně 15°. Úhel opěradla 0° může být pohodlný při psaní rukou na rovné ploše stolu, ale nedoporučuje se pro dlouhodobou práci z důvodu zvýšené zátěže páteře.
  • Hlava – rovná páteř v krčním úseku udržuje hlavu v přímé poloze, případně s mírným předklonem, v úhlu přibližně 5°. Pokud máte hlavu nakloněnou níž, sklopte opěradlo křesla. Nepříznivé je také zaklánění hlavy vzad nebo naklánění se nad monitor kvůli špatně zvolenému monitoru. 
  • Ruce – předloktí a ruce osoby sedící u počítače by měly být rovnoběžné s deskou stolu. Výška stolu by měla být nastavena tak, aby byla mírně pod úrovní loktů.
  • Stehna – horní část nohou by měla být rovnoběžná s podlahou. Sedák židle by měl být nastaven do takové výšky, aby jeho okraj u kolen netlačil na stehna a chodidla volně podpírala bérce. Pokud jde o úhel ohybu holeně a stehna a holeně a chodidla, neměl by být menší než 90° a pro lepší ergonomii by měl být mírně otevřený. Pokud vám křeslo z druhé ruky brání zaujmout optimální polohu, stojí za to zvážit nákup podnožky. 

Stolní počítač nebo notebook do práce? 

Počítač s velkým monitorem se hodí jak v domácím prostředí pro práci na dálku, tak v kanceláři nebo ve firmě pro práci na stole. Výhodou počítače je stálé sezení, přizpůsobené potřebám jednoho uživatele. Další výhodou je univerzální využití počítačové stanice – můžete surfovat na internetu, chatovat s přáteli, platit účty, zúčastnit se webináře, hrát hry a sledovat televizní seriály. Navzdory mnoha výhodám počítače s velkým monitorem se mobilní notebook jeví jako mnohem pohodlnější řešení, které volí mnoho lidí. 

Pokud chceme zajistit ergonomii práce s notebookem, který je součástí kancelářské pracovní stanice, měli bychom použít speciální stojan, který zvedne obrazovku výše. Toto řešení zlepšuje pracovní polohu, ale znemožňuje používání integrované klávesnice a touchpadu. Jsme tedy nuceni připojit další klávesnici a myš jako u stolního počítače. 

Přenosný notebook na stojanu zlepšuje držení těla u pracovního stolu, ale zvětšuje vzdálenost mezi obrazovkou a vašima očima, což zhoršuje zrakový komfort. To je patrné zejména v případě malých notebooků do 15“. Pak je nutné vybavit pracovní stanici dalším monitorem s větší úhlopříčkou. 

Osvětlení na pracovišti 

Při práci na počítači nebo notebooku se zrak unavuje nejrychleji. Jak si upravíte pracovní prostor, abyste šetřili oči? Předpokládá se, že pole dobrého vidění bez nutnosti pohybovat hlavou je v rozmezí 0° – 30° pod linií horizontu pro oči a v rozmezí -15° až +15° ve vertikálním směru. Proto by měl být monitor před obličejem, aby nedocházelo k náklonu hlavy. Při organizaci osvětlení pracoviště bychom měli stolní lampy umístit tak, aby nedocházelo k odrazům na obrazovce. Reflexy unavují oči, rozptylují pozornost a ztěžují soustředění. Pro práci volíme studené světlo (přibližně 5000-6500 kelvinů), které se blíží přirozenému dennímu světlu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

NE

Zobrazit další články