Artritida obvykle postihuje osoby ve starším věku, nevyhýbá se však ani čtyřicátníkům. Proti bolestem způsobeným touto nemocí můžete využít i tuto jednoduchou babskou radu.
Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Postihnout může jen jeden jediný kloub nebo hned několik kloubů najednou. Zkušená lékařka Brenda B. Spriggs, M.D. vysvětluje, že existuje více než 100 různých typů artritidy s různými příčinami a způsoby léčby. Obecně se doporučují změny životního stylu, jako je začlenění více pohybu do každodenního života a úprava stravy.
Co je artritida
Jak jsme již zmínili, artritida je zánět kloubů. Nejčastějším typem artritidy je osteoartritida, mezi další běžné typy patří revmatoidní artritida, psoriatická artritida a dna. Příznaky artritidy se obvykle vyvíjejí v průběhu času, ale mohou se objevit i náhle. Nejčastějšími příznaky artritidy jsou bolest, ztuhlost a otok kloubů.
Osteoartritida se běžně rozvíjí po 50. nebo 60. roce věku, ale existují studie, které odhalují rentgenové důkazy jejího výskytu u žen ve věku 40 let. Má také tendenci se častěji vyskytovat u osob s nadváhou. Typický věk pro vznik revmatoidní artritidy je mezi 30. a 50. rokem života. Může však postihnout i děti, dospívající a mladší dospělé.
Léčba artritidy
Hlavním cílem léčby je zmírnit bolest a zabránit dalšímu poškození kloubů. Obecně léčba artritidy zahrnuje kombinaci:
- léků a doplňků stravy
- fyzioterapie
- pracovní terapie
- stravy bohaté na živiny
- pravidelného cvičení
- případného snížení hmotnosti
- teplých a studených obkladů
- pomocných pomůcek pro mobilitu, jako jsou hole nebo chodítka
Přírodní léčba artritidy
Zatímco konvenční léčba pomáhá kontrolovat zánět a zpomalit progresi onemocnění, existují přírodní terapie, které mohou hrát důležitou roli při zachování pohyblivosti a snížení bolestivosti způsobené artritidou. Mezi tyto způsoby patří například elektroléčba, fyzioterapie, cvičení jako jóga či tchaj-či, akupunktura, masáže, použití lokálních gelů a mastí nebo některé bylinky.
Babské rady zahrnují přikládání teplých listů zelí či kapusty, domácí masti z kostivalu, čaje z kopřiv, obklady z bolševníku (pozor, je jedovatý) nebo užívání jablečného octa.
Léčba pomocí jablečného octa
Smíchejte 200 ml jablečného octa s 1 litrem vody a lžící medu. Vložte ruce do této tekutiny a několik minut je máčejte. Pokud chcete, můžete si z něj udělat i obklad, který lze přikládat i na jiné, hůře dostupné, části těla, kde vás trápí artróza. Obklad či lázeň je vhodné aplikovat alespoň 3krát týdně před spaním.