Podle zbarvení jazyka rozpoznáte nemoci a choroby. Červený, bílý, či nažloutlý? Nepodceňujte ho, dokáže zachránit život

Zuby si čistíme několikrát denně. Věnujte větší pozornost také zbarvení a vlastnostem svého jazyka a můžete včasně diagnostikovat zdravotní komplikace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když si můžete myslet, že váš jazyk má pouze určitou barvu, pravdou je, že barva tohoto malého svalového orgánu se často mění. Jazyk může zčervenat, zežloutnout nebo mít jiný odstín a váš zdravotní stav může mít vliv dokonce i na jeho tvar. Pokud vás zajímá, zda je barva vašeho jazyka považována za zdravou, Elaine K. Luo, M.D. prozradila, co znamenají všechny možné odstíny a kdy byste měli navštívit lékaře.

Typické zbarvení zdravého jazyka

Přestože jazyk každého člověka může vypadat trochu jinak, typický zdravý jazyk má vždy podobné vlastnosti. Měl by mít růžovou barvu s tenkým bělavým povlakem na povrchu. Na povrchu zdravého jazyka se vyskytují také papily, což jsou malé uzlíky, díky kterým cítíme chuť jídla. Co tedy znamená, pokud má váš jazyk jinou barvu než obvykle?

iZdroj fotografie: Pexels

Červené zbarvení

Červený (ne tmavě růžový) jazyk by mohl naznačovat i něco tak jednoduchého, jako je nedostatek vitaminu B. Ten můžete do těla doplnit buď pomocí přizpůsobené stravy nebo různými suplementy. Šarlatová horečka, ekzém a Kawasakiho choroba mohou také způsobit, že váš jazyk zčervená. Červené skvrny s bílými okraji podél jazyka jsou vzácným, ale neškodným stavem, kterému se říká geografický jazyk.

Fialové nebo modré zbarvení

Problémy se srdcem a špatný celkový krevní oběh mohou způsobit, že se váš jazyk zbarví do fialové nebo modré barvy. Jazyk se nedostatečně prokrvuje, což je jev, který můžeme vidět třeba na konečcích prstů, když jsme dlouho vystaveni chladu. Toto zbarvení jazyka může být také přičítáno plicním problémům nebo onemocnění ledvin. Fialový jazyk může být pozorován zejména u Kawasakiho choroby, stejně jako tomu bylo u červeného zbarvení.

iZdroj fotografie: Pexels

Žluté zbarvení

Pokud kouříte cigarety či jiné tabákové výrobky nebo používáte žvýkací tabák, může mít váš jazyk žlutý vzhled. Někdy ho může získat taky vlivem konzumace některých potravin, jako jsou třeba potraviny s kurkumou nebo cukrovinky se žlutým potravinářským barvivem. Žluté zbarvení jazyka může být ale také například projevem žloutenky.

Šedé až černé zbarvení

Někdy mohou zažívací problémy způsobit, že váš jazyk zešedne. Na vině mohou být i peptické vředy nebo ekzém. Tmavě hnědý až černý jazyk je nejčastěji přisuzován bakteriím při špatných návycích ústní hygieny. Cukrovka je další potenciální příčinou černého zbarvení jazyka. Někdy se vaše papily mohou množit a vypadat tzv. chlupatě, což je charakteristický projev benigního stavu zvaného chlupatý černý jazyk.

iZdroj fotografie: Pexels

Hnědé zbarvení

Výskyt hnědého zbarvení na jazyku je obvykle neškodné a je způsobeno tím, co jíte a pijete. Užívání tabáku je další příčinou hnědého jazyka. Je to navíc škodlivý návyk, který by potenciálně mohl vést ke známkám rakoviny ústní dutiny, respektive jazyka nebo ke vředům. Těmto návykům je určitě vhodné se vyhnout, samozřejmě nejen kvůli zbarvení jazyka, ale také dalším nežádoucím účinkům na lidský organismus.

Bílé zbarvení

Na vašem jazyku se mohou objevit bílé skvrny, které jsou způsobeny mykotickou infekcí. Antifungální léky mohou tyto skvrny velmi rychle vyléčit. Bílý jazyk může být také způsoben benigními stavy, jako je leukoplakie nebo orální lichen planus, což je stav, který na jazyku vytváří bílé čáry. Někdy se leukoplakie může stát rakovinotvornou, takže je určitě vhodné věnovat stavu svého jazyka pozornost a vyhledat lékařskou pomoc ve chvíli, kdy objevíte něco neobvyklého.

iZdroj fotografie: Pexels

Diagnóza podle čínské medicíny

Podle čínské medicíny je zásadní věnovat pozornost těmto čtyřem oblastem. Jedná se o barvu, povrch, vlhkost a tvar. Barva jazyka je považována za nejdůležitější údaj. Abnormální změny barev v dlouhodobém horizontu by mohly naznačovat problémy s hlavními tělesnými orgány, jako je srdce, játra a ledviny. Povrch jazyka hraje při diagnostice také důležitou roli. Zatímco zdravý jazyk má tenký bělavý povlak, silnější povlak může znamenat akutní problém s močovým měchýřem, žaludkem nebo střevy.

iZdroj fotografie: Pexels

Tvar jazyka může také ledacos ukázat. Tenký jazyk může být například známkou nedostatku tekutin v těle. Stejně tak značí dehydrataci také to, pokud máte povrch jazyka příliš suchý až popraskaný. Pokud je naopak váš jazyk až příliš vlhký, může se jednat o zavodnění organismu.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Barva vašeho jazyka se může lehce den ode dne měnit. V případě, že se ale jedná o výraznou či dlouhodobou změnu, určitě je vhodné vyhledat lékaře. Stejně tak je tomu, pokud si všimnete změn ve tvaru jazyka, jako je otok nebo neobvyklé hrudky. Měli byste také sledovat všechny změny povlaku, zvláště pokud si na jazyku všimnete hustého bělavého nebo nažloutlého filmu. Tento typ povlaku by se mohl rozšířit do dalších oblastí úst, což by mohlo naznačovat infekci.

Možná nebudete kontrolovat svůj jazyk denně, ale tato často přehlížená část těla může poskytnout četné pohledy na vaše celkové zdraví. Je důležité jazyk si čistit, abyste si všimli případných změn. Při čištění zubů můžete použít škrabku na jazyk nebo to udělat pomocí zubního kartáčku. Měli byste navštívit lékaře, pokud jakékoli změny na vašem jazyce trvají déle než dva týdny.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články