Nevěřte všemu, co se dočtete na internetu. Zázračné a zároveň dokonale bezpečné domácí prostředky na bělení zubů jsou obvykle mýtus.
Mnoho lidí sní o zářivě bílých zubech. Zářivý úsměv zvyšuje atraktivitu i sebevědomí, tak se není čemu divit, že trh překypuje bělícími zubními pastami a prostředky na domácí bělení zubů. Odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D. však upozorňuje, že většina takových přípravků k bělení zubů používá chemické látky, jako je například peroxid, což může být pro mnoho lidí problém. Existuje také mnoho zaručených rad na přírodní prostředky na bělení zubů. U nich je dobré zapojit vlastní kritické myšlení a neočekávat zázraky.
Přírodní bělení zubů nemusí být vždy bezpečné
Přesto, že přírodní produkty na bělení zubů neobsahují žádné chemikálie, nemusí být vždy bezpečné. Některé z nich mohou zubní sklovinu narušovat, jiné zase nemusí být zdaleka tak účinné, jak se o nich tvrdí. Pokud už se rozhodnete nějaký přírodní prostředek na bělení zubů použít, rozhodně jej nepoužívejte příliš často nebo dlouhodobě, pravděpodobně by způsobil více škody než užitku.
Domácí bělení
Následující čtyři prostředky patří mezi ty nejčastěji doporučované a naprosto bezpečné. Rozhodnutí, zda je budete či nebudete používat je samozřejmě na vás, jen mějte na paměti rčení „všeho s mírou“ a spoléhejte na svůj selský rozum.
1. Jedlá soda
Jedlá soda má mnoho zajímavých využití. Skvěle funguje také jako prostředek na bělení zubů. Stačí sklenice vody a dvě lžíce jedlé sody. Tyto ingredience dobře promíchejte a roztok ústní vody je připraven. Touto směsí si několikrát denně vyplachujte ústa a viditelné skvrny na zubech brzy zmizí. Má to však i svou stinnou stránku nebo spíše nevýhodu. Účinek této metody je krátkodobý a soda má navíc negativní dopad na sklovinu.
Na druhou stranu, mírná abrazivnost jedlé sody vám může pomoci k bělejším zubům, pokud ji smícháte s trochou vody a vyrobíte si z ní pastu. Věda zatím neprokázala, že čištění zubů obyčejnou jedlou sodou vaše zuby skutečně vybělí, ale několik studií ukazuje, že zubní pasty obsahující jedlou sodu mohou zlepšit zdraví zubů tím, že jsou výrazně účinnější při redukci plaku, zánětu dásní a krvácení. Mají i mírný bělící účinek. Možná tedy raději zvažte jejich použití místo výplachů či podomácku vyrobených past.
2. Sůl
„Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že bělení zubů solí funguje,“ vyvrací teorii o účinnosti soli při bělení zubů Dr. Matt Messina ze Státní univerzity v Ohiu v rozhovoru pro CNN. I jemně mletá sůl má ostré hrany. Když si tedy drhnete zuby solí, obrušujete si sklovinu, což spíše přispívá ke vzniku zubního kazu než ke zlepšení stavu zubů. Proto je lepší se bělení solí vyhnout.
3. Dřevěné uhlí
Pro někoho bude překvapením, že je v tomto seznamu zahrnuta i taková položka, jako je dřevěné uhlí. I taková metoda však existuje a jsou lidé, kteří ji používají. Je pravda, že dřevěné uhlí mechanicky odstraní usazeniny, ale jeho krystalky také výrazně poškozují sklovinu, protože na ni působí stejným způsobem jako smirkový papír.
4. Citron
Jedná se pravděpodobně o jeden z nejoblíbenějších produktů pro domácí bělení zubů. Vymačkejte jeden citron, přidejte trochu vody a připraveným roztokem si vypláchněte ústa. Pro lepší účinek si můžete zuby vydrhnout také citronovou kůrou. Mějte však na paměti, že kyselina v citronu je natolik agresivní, že může způsobit více škody než užitku. Rozhodnutí je na vás.
A přestože bílé zuby mohou vypadat atraktivně, nezapomeňte, že přirozená barva zubů není sněhově bílá. A pokud by se vám jakýmkoli způsobem podařilo takové barvy dosáhnout, nejspíše by se vám dostalo více pobavených úsměvů než těch obdivných. Jestliže však po bělejších a zářivějších zubech toužíte, je nejlepší se poradit se svým zubním lékařem či hygienikem.