Koronavirová pandemie dala vědcům příležitost zkoumat covid-19 ze všech možných stránek. A přišli na to, že i obyčejné nachlazení má podstatnou úlohu.
Onemocnění virem SARS-CoV-2 trápí lidstvo už druhým rokem. I když situace vypadá nadějně, stále není světové pandemii konec. Jednotlivé státy se potýkají s dalšími vlnami nemoci, které mají negativní vliv na společenský i hospodářský život. Lékař a vědec Ajit Lalvani říká, že vystavení viru covid-19 nemusí nutně vést k nákaze. Co za tímto zjištěním stojí?
Proč někdo neonemocní virem SARS-CoV-2
V různých médiích se dovídáme, že ne každý, kdo se setkal s virem covid-19, také onemocněl. Existuje skupina lidí, kteří ani po kontaktu s nemocnými příbuznými vir SARS-CoV-2 prostě nechytli a zůstali zdraví. Pro vědce to byl signál k tomu, aby věci přišli na kloub. Odborníci z Imperial´s National Heart and Lung Institute se začali tímto zjištěním zabývat a objevili souvislosti mezi hladinou T-lymfocytů a možností nákazy novým koronavirem.
V hlavní roli T-lymfocyty
V boji proti virům a bakteriím odvádějí kus práce bílé krvinky. K nim patří i T-lymfocyty, které se v těle vytvářejí při infekci lidskými koronaviry – například při běžném nachlazení. Vědci zjistili, že vysoká hladina těchto speciálních buněk chrání organismus i před nákazou virem covid-19. Je to důležitý objev, který může pomoci při vývoji nových vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2. Možná právě proto mnozí lidé neonemocněli na covid-19, protože díky prodělání nachlazení měli v sobě velké množství T-lymfocytů.
I nadále je důležité očkování
Vědecké studie pomáhají při vytváření nových vakcín proti novému koronaviru, které jsou zatím nejlepší ochranou proti vzniku infekce. Chrání před těžkým průběhem nemoci, ačkoliv mnozí antivaxeři účinnost očkování zlehčují. Nic na tom nezmění ani množství mrtvých, které za sebou pandemie v současné době zanechává. I když nová studie ohledně T-lymfocytů vzbuzuje naději, stále se jedná jen o jednu z možností ochrany před covid-19. Spoléhat se jen na to by se však nemuselo vyplatit.
Jakým způsobem se chráníte před nákazou virem covid-19?