Bidet je zdravější alternativou k toaletnímu papíru. Již více než 300 let snižuje riziko vzniku hemeroidů a jiných onemocnění

Používání bidetu je určitě mnohem lepší než používání toaletního papíru. Podle odborníků snižuje riziko vyrážek, hemeroidů i infekcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bidety existují už více než tři sta let. První známý bidet se objevil ve Francii už v roce 1700. Nyní se standardně používají v koupelnách po celém světě. Investice do bidetu je zpočátku pochopitelně vysoká, výrazně však sníží výdaje za toaletní papír a navíc pravděpodobně nebudete čelit hemeroidům a jiným zdravotním problémům, kterými se zabývá doktor Petr Vávra.

Nohy si také neotřete papírem

Pokud byste na dvoře šlápli do psího lejna, pravděpodobně byste se šli umýt, ubrousek by v tomto případě nestačil. Podobně je to také s bidety. Ty se používají v západní Evropě, Jižní Americe, na Středním východě a v Asii. Zajímavostí jistě je, že ve Spojených státech amerických se bidety neuchytily. Přitom jsou šetrnější k životnímu prostředí než obyčejný toaletní papír. A pochopitelně jsou za dobu používání také šetrnější k vaší peněžence.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slovo bidet ve francouzštině znamená poník. Název vznikl proto, že použití bidetu připomíná sed na poníkovi. Jak již bylo řečeno, první bidet vznikl v roce 1700 ve Francii, voda se však k čištění používala již dávno předtím. Před vynálezem bidetu se však používaly malé nádoby s vodou, které byly zvané lotas nebo tabo. Tyto nádoby byly využívané po staletí do té doby, než se objevily bidety. Lidé nabíraly vodu rukama, aby se smyli. Zpočátku tento způsob očisty využívala vyšší třída. V 19. století se však bidety rozšířily.

Existují elektrické bidety

Japonsko posunulo bidety na vyšší úroveň, když začalo vyrábět elektrické. A proč bidety využívat? Je to mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Bidet spotřebuje na oplach trochu vody, na výrobu jedné role toaletního papíru je potřeba mnohem více vody. Spotřeba toaletního papíru ve světě je opravdu vysoká a používáním bidetu by se ušetřilo 384 stromů, které musí být pokácené, aby dostala jedna osoba celoživotní zásobu toaletního papíru. Možná vás napadlo, že řešením jsou vlhčené ubrousky. Tak to ale také není.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ubrousky mohou dráždit pokožku, a navíc poškozují kanalizaci. Mytí čistou vodou z bidetu vám pomůže předcházet nepříjemným vyrážkám, infekcím močových cest nebo hemeroidům. Dost možná předejdete i dalším nemocem. A budete mnohem čistější než po použití toaletního papíru. Vyzkoušejte tedy bidet. Možná prozatím bude stačit speciální nástavec na záchodové sedátko. Pro zabudování klasického bidetu se můžete rozhodnout později.

Využili jste již někdy bidet? Kde to bylo?                   

Zdroj: Businessinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články