Není to jen obyčejné koření: Bobkový list ochrání před ledvinovými kameny a pomáhá léčit rány

Asi nenajdete kuchyni, kde by chyběl bobkový list. Podle vědeckých výzkumů, má toto oblíbené koření také mnoho potenciálních zdravotních výhod.

Zdroj i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list, Laurus nobilis, pochází ze stálezelené čeledi bobkovišňovitých, která pochází ze Středomoří. Rychle ale zdomácněl po celém světě a používá se jako koření do polévek, omáček a dalších pokrmů. Nutriční specialistka Sade Meeks, MS, RD připomíná, že nezastupitelnou roli má také v lidovém léčitelství, kde se již od nepaměti používá k léčbě zažívacích potíží, ran, křečí či například k omezení vypadávání vlasů. Vědecké výzkumy z posledních let jeho léčivé vlastnosti potvrzují.

Pomáhá léčit rány

V lidovém léčitelství se bobkový list tradičně přikládá na rány, protože napomáhá hojení a snižuje zánět ve zraněné oblasti. To potvrdili i starší pokusy na krysách, kdy vědci zjistili, že bobkový list má skutečně schopnost pomáhat při hojení ran.

Funguje jako prevence  ledvinových kamenů

Extrakt z bobkového listu může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů. Ze studie z roku 2014 vyplynulo, že bobkový list a některé další tradiční léčivé byliny snižují množství ureázy v těle. Ureáza je enzym, který při narušení rovnováhy může vést k několika žaludečním potížím, včetně ledvinových kamenů.

Zlepší vaši paměť

Podle nedávné studie napomáhá bobkový list také dobré paměti a zlepšuje kognitivní deficity. Jednalo se o studii na zvířatech, proto je zapotřebí provést další výzkumy na lidech, aby se účinek s konečnou platností potvrdil. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Snižuje cholesterol a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky

V roce 2008 provedli vědci studii na osobách s diabetem. Zjistili, že užívání kapslí s obsahem 1-3 gramů bobkového listu denně pomůže snížit a regulovat hladinu glukózy a cholesterolu u lidí s cukrovkou. Tyto výsledky dle vědců naznačují, že by bobkový list mohl pomoci regulovat a dokonce předcházet cukrovce 2. typu a potažmo i kardiovaskulárním onemocněním.

Podle předběžných studií by mohl pomoci i s léčbou rakoviny

Některé studie naznačují, že bobkový list může být nápomocen i při léčbě rakoviny. Z několika studií vyplynulo, že bobkový list potlačuje růst buněk rakoviny prsu a tlustého střeva. K potvrzení této teorie je však opět zapotřebí provést klinické studie na lidech.

Jak užívat bobkový list

Kromě tradičního přidávání do pokrmů, můžete bobkový list užívat i ve formě čaje. Ten připravujte vždy čerstvý. Postup je velmi jednoduchý:

  • 5 g bobkového listu vložte do hrnce a zalijte 3 dl studené vody.  
  • 7-10 minut povařte (pod pokličkou) a odstavte z ohně.
  • Přidejte 3 dl převařené vody. 
  • Nechte trochu vychladnout, sceďte a ihned spotřebujte.

V čem dalším vám bobkový list pomáhá?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům