Není to jen obyčejné koření: Bobkový list ochrání před ledvinovými kameny a pomáhá léčit rány

Asi nenajdete kuchyni, kde by chyběl bobkový list. Podle vědeckých výzkumů, má toto oblíbené koření také mnoho potenciálních zdravotních výhod.

Zdroj i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list, Laurus nobilis, pochází ze stálezelené čeledi bobkovišňovitých, která pochází ze Středomoří. Rychle ale zdomácněl po celém světě a používá se jako koření do polévek, omáček a dalších pokrmů. Nutriční specialistka Sade Meeks, MS, RD připomíná, že nezastupitelnou roli má také v lidovém léčitelství, kde se již od nepaměti používá k léčbě zažívacích potíží, ran, křečí či například k omezení vypadávání vlasů. Vědecké výzkumy z posledních let jeho léčivé vlastnosti potvrzují.

Pomáhá léčit rány

V lidovém léčitelství se bobkový list tradičně přikládá na rány, protože napomáhá hojení a snižuje zánět ve zraněné oblasti. To potvrdili i starší pokusy na krysách, kdy vědci zjistili, že bobkový list má skutečně schopnost pomáhat při hojení ran.

Funguje jako prevence  ledvinových kamenů

Extrakt z bobkového listu může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů. Ze studie z roku 2014 vyplynulo, že bobkový list a některé další tradiční léčivé byliny snižují množství ureázy v těle. Ureáza je enzym, který při narušení rovnováhy může vést k několika žaludečním potížím, včetně ledvinových kamenů.

Zlepší vaši paměť

Podle nedávné studie napomáhá bobkový list také dobré paměti a zlepšuje kognitivní deficity. Jednalo se o studii na zvířatech, proto je zapotřebí provést další výzkumy na lidech, aby se účinek s konečnou platností potvrdil. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Snižuje cholesterol a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky

V roce 2008 provedli vědci studii na osobách s diabetem. Zjistili, že užívání kapslí s obsahem 1-3 gramů bobkového listu denně pomůže snížit a regulovat hladinu glukózy a cholesterolu u lidí s cukrovkou. Tyto výsledky dle vědců naznačují, že by bobkový list mohl pomoci regulovat a dokonce předcházet cukrovce 2. typu a potažmo i kardiovaskulárním onemocněním.

Podle předběžných studií by mohl pomoci i s léčbou rakoviny

Některé studie naznačují, že bobkový list může být nápomocen i při léčbě rakoviny. Z několika studií vyplynulo, že bobkový list potlačuje růst buněk rakoviny prsu a tlustého střeva. K potvrzení této teorie je však opět zapotřebí provést klinické studie na lidech.

Jak užívat bobkový list

Kromě tradičního přidávání do pokrmů, můžete bobkový list užívat i ve formě čaje. Ten připravujte vždy čerstvý. Postup je velmi jednoduchý:

  • 5 g bobkového listu vložte do hrnce a zalijte 3 dl studené vody.  
  • 7-10 minut povařte (pod pokličkou) a odstavte z ohně.
  • Přidejte 3 dl převařené vody. 
  • Nechte trochu vychladnout, sceďte a ihned spotřebujte.

V čem dalším vám bobkový list pomáhá?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články