Zázrak jménem bobkový list. Levný přírodní lék na hubnutí, hojení kůže, jater a kloubů

Bobkový list všichni dobře známe, jde o jedno z nejtypičtějších koření české kuchyně. Kromě toho, že se skvěle hodí do marinád na maso a kyselých jídel, má ovšem bobkový list i léčivé účinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list zdaleka není jediným kořením, které má zároveň léčivé účinky. Podobně jsou na to třeba zázvor, česnek nebo skořice, ale u těchto ochucovadel jde o všeobecně známý fakt. Listy vavřínu vznešeného, jak zní botanický název této dřeviny, obsahují celou řadu vzácných silic a alkaloidů, které mají vavřín bránit před škůdci. Mohou však pomoci také vám.

Kouzelný není, léčivý ano

V minulosti lidé vavřínu přisuzovali podobnou magickou moc jako jmelí. To je pochopitelně nesmysl, podobně jako jmelí je však také vavřín přírodním lékem na řadu zdravotních obtíží. Jeho léčivých účinků už využívaly antické národy v čele s Řeky a Římany. Na jejich poznatky můžete snadno navázat i doma, stačí vám kvalitní bobkové listy, nejlépe z Turecka, kde se vavřínu daří nejlépe.

iZdroj fotografie: Unsplash
Oblíbené koření má léčivé účinky

Čaj z bobkových listů vám pomůže očistit tělo od toxinů, regulovat hladinu cukru v krvi a zmírnit bolesti spojené s otoky kloubů. Připravíte jej snadno – zhruba třicet listů sušeného bobkového listu nahrubo nasekejte, vložte do běžného a přelijte vřící vodou. Nápoj nechte pět až deset minut louhovat a pak jej během dne postupně vypijte. Čaj můžete naředit vodou, aby nebyl tak aromatický.

Léčivé jsou i plody vavřínu a olej z nich

Léčivé složky nicméně obsahují také plody vavřínu a olej, který se z nich lisuje. Ten je spolu s olivovým olejem základem kvalitního aleppského mýdla, které dermatologové doporučují lidem s citlivou pletí či s atopickým ekzémem. V posledních letech pak vavřínový olej proniká i do kosmetických přípravků, většinou jej však najdete v těch dražších.

iZdroj fotografie: Unsplash
Nejkvalitnější bobkové listy jsou z Turecka

Pokud chcete ošetřit, můžete si v lékárně či lepší drogerii koupit přímo velké balení vavřínového oleje. Přírodní kosmetiku bez zbytečných přísad si pak snadno vyrobíte i doma. Nebo jej můžete přimíchat do tělového mléka a dalších produktů, které běžně využíváte k zjemnění pokožky. Podíl vavřínového oleje by neměl překročit 40 % celkového obsahu, většinou si však vystačíte se zhruba desetiprocentním podílem.

Zdroj: Dr. Axe
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus