Zázrak jménem bobkový list. Levný přírodní lék na hubnutí, hojení kůže, jater a kloubů

Bobkový list všichni dobře známe, jde o jedno z nejtypičtějších koření české kuchyně. Kromě toho, že se skvěle hodí do marinád na maso a kyselých jídel, má ovšem bobkový list i léčivé účinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list zdaleka není jediným kořením, které má zároveň léčivé účinky. Podobně jsou na to třeba zázvor, česnek nebo skořice, ale u těchto ochucovadel jde o všeobecně známý fakt. Listy vavřínu vznešeného, jak zní botanický název této dřeviny, obsahují celou řadu vzácných silic a alkaloidů, které mají vavřín bránit před škůdci. Mohou však pomoci také vám.

Kouzelný není, léčivý ano

V minulosti lidé vavřínu přisuzovali podobnou magickou moc jako jmelí. To je pochopitelně nesmysl, podobně jako jmelí je však také vavřín přírodním lékem na řadu zdravotních obtíží. Jeho léčivých účinků už využívaly antické národy v čele s Řeky a Římany. Na jejich poznatky můžete snadno navázat i doma, stačí vám kvalitní bobkové listy, nejlépe z Turecka, kde se vavřínu daří nejlépe.

iZdroj fotografie: Unsplash
Oblíbené koření má léčivé účinky

Čaj z bobkových listů vám pomůže očistit tělo od toxinů, regulovat hladinu cukru v krvi a zmírnit bolesti spojené s otoky kloubů. Připravíte jej snadno – zhruba třicet listů sušeného bobkového listu nahrubo nasekejte, vložte do běžného a přelijte vřící vodou. Nápoj nechte pět až deset minut louhovat a pak jej během dne postupně vypijte. Čaj můžete naředit vodou, aby nebyl tak aromatický.

Léčivé jsou i plody vavřínu a olej z nich

Léčivé složky nicméně obsahují také plody vavřínu a olej, který se z nich lisuje. Ten je spolu s olivovým olejem základem kvalitního aleppského mýdla, které dermatologové doporučují lidem s citlivou pletí či s atopickým ekzémem. V posledních letech pak vavřínový olej proniká i do kosmetických přípravků, většinou jej však najdete v těch dražších.

iZdroj fotografie: Unsplash
Nejkvalitnější bobkové listy jsou z Turecka

Pokud chcete ošetřit, můžete si v lékárně či lepší drogerii koupit přímo velké balení vavřínového oleje. Přírodní kosmetiku bez zbytečných přísad si pak snadno vyrobíte i doma. Nebo jej můžete přimíchat do tělového mléka a dalších produktů, které běžně využíváte k zjemnění pokožky. Podíl vavřínového oleje by neměl překročit 40 % celkového obsahu, většinou si však vystačíte se zhruba desetiprocentním podílem.

Zdroj: Dr. Axe
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům