Výzkumy opakovaně potvrzují, že některé vitamíny mají výrazné protizánětlivé účinky. Můžete je kupovat jako doplňky stravy, ale lepší a zdravější je pochopitelně přijímat je z čerstvé a pestré stravy.
Vitamínů, na jejichž konzumaci byste se měli přednostně zaměřit, je celkem 6. V našem článku najdete jídla, která byste měli zařadit do jídelníčku.
Vitamíny rozpustné v tucích
Vitamín A pomáhá chránit tělo před přehnanou reakcí imunitního systému, která záněty způsobuje. Vyskytuje se hlavně v listové zelenině všeho druhu, a také v mrkvi, špenátu nebo kapustě. S vitamínem D je to složitější, přirozeně se nachází hlavně v mořských rybách a mořských plodech. V České republice však koupíte potraviny, do nichž je uměle přidáván, například:
- Kravské mléko
- Pomerančové džusy
- Některé rostlinné oleje a tuky, například margaríny
Vitamín E je pro změnu v největších koncentracích v suchých plodech všeho druhu, tedy v ořeších, mandlích, nebo třeba burských oříšcích. Najdete ho také ve většině jedlých semen, třeba ve slunečnicových semíncích. A významný obsah vitamínu E mají také avokádo a špenát. S posledním v tucích rozpustným vitamínem, tedy vitamínem K, se perou hlavně vegani, je totiž v mase, zejména kuřecím. Menší množství vitamínu K je pak ve špenátu, zelí a brokolici.
Vitaminy rozpustné ve vodě
Z vitamínů skupiny B je pro předcházení zánětům nejdůležitější vitamín B6. Ten vaše tělo získá třeba paprik, tuňáka, drůbeže nebo lesních hub. Na vašem jídelníčku by se měl objevit také hrášek, zelené fazole nebo chřest. A konečně vitamín C, který zdravým způsobem povzbudí imunitní systém a brání vzniku zánětů, získáte z téměř všech druhů ovoce a zeleniny, zejména z těch kyselejších. Chemický název vitamínu C je totiž kyselina askorbová, která má na svědomí charakteristickou chuť například u kyselých odrůd jablek.