Bolest na hrudi: Jak poznat, kdy je nutné zavolat záchrannou službu a kdy stačí navštívit svého lékaře

Bolest na hrudi obvykle vyděsí každého. Někdy však nemusí značit vážný problém. Je dobré vědět, kdy je potřeba volat záchranku a kdy stačí návštěva lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest na hrudi může mít mnoho příčin a k určení diagnózy je obvykle zapotřebí několika vyšetření. Může se jednat o banální záležitost, ale i život ohrožující stav. Zdravotní sestra Lauren Castiello, MS podotýká, že bolest na hrudi je nejčastějším důvodem, proč lidé vyhledají lékařskou pohotovost. Je důležité vědět, které příznaky obvykle znamenají vážný problém a které snesou odklad a stačí je konzultovat se svým lékařem.

Bolest na hrudi nemusí zákonitě znamenat infarkt

Když vás bolí na hrudi, první, co si asi pomyslíte, je, že máte infarkt. Bolest na hrudi je sice dobře známým příznakem infarktu, ale může být způsobena i mnoha jinými, méně závažnými stavy. Podle jedné studie pouze 5,5 procenta všech návštěv pohotovosti kvůli bolesti na hrudi vede k diagnóze závažného problému souvisejícího se srdcem.

Bolest na hrudi je někdy důsledkem plynatosti, pálení žáhy, zánětu nebo úzkosti. Je však důležité mít na paměti i závažné, dokonce život ohrožující stavy, které mohou bolest na hrudi také vyvolat. Kromě infarktu může jít například o disekci aorty (podélná trhlina ve stěně hlavní tepny), plicní embolii nebo poškození jícnu. 

Jak rozpoznat závažný problém 

Náhlá bolest na hrudi, zejména bolest trvající déle než 15 minut, může být příznakem život ohrožujícího stavu. Také pokud pociťujete tlak, napětí nebo nepříjemné pocity na hrudi, ramenou, pažích, krku, zádech, horní části břicha nebo čelisti, může to znamenat nutnost lékařského zásahu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je nepříjemný pocit na hrudi doprovázen ochromující únavou nebo dušností, může to indikovat vážnější problém. V takových případech proto buď navštivte lékařskou pohotovost nebo zavolejte rychlou záchrannou službu.

Příznaky infarktu

Připomínáme, že infarkt se neprojevuje pouze bolestí na hrudi. Mezi příznaky patří také:

  • Bolest v jiných částech těla: Někdy máte pocit, že se bolest šíří z hrudníku jinam, například dolů po zádech nebo pažích nebo nahoru do krku či čelisti. 
  • Pocit stísněnosti nebo tíhy na hrudi.
  • Závratě a úzkosti.
  • Pocení.
  • Dýchavičnost, kašel nebo sípání.
  • Nevolnost nebo zvracení.

Rizikové faktory infarktu

Vyšší riziko infarktu mají starší lidé a také osoby které: 

  • kouří 
  • mají nadváhu nebo jsou obézní 
  • mají vysoký krevní tlak, cukrovku nebo vysokou hladinu cholesterolu 
  • mají v rodině ischemickou chorobu srdeční, infarkt nebo anginu pectoris, zejména u osob mladších 60 let

Kdy obvykle stačí návštěva lékaře

Pokud vám již dříve bylo diagnostikováno onemocnění, které může být spojeno s nepříjemnými pocity na hrudi (např. angina pectoris nebo ischemická choroba srdeční), je možné, že se chronický problém postupně zhoršoval, aniž byste si to uvědomovali, a nakonec se projevil bolestí.

V takovém případě se vyplatí co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, ale není nezbytně nutné hned volat záchranku. Pokud se totiž jedná o příznak, který se vyskytl již v minulosti a byl vyhodnocen, může být vhodná tradiční neakutní péče. Pokud se však bolest zhoršuje nebo je velmi nezvyklá, náhlá a intenzivní, je lepší pohotovost vyhledat hned. Lepší jet zbytečně než pak litovat.

Voláte v případě nejasností tísňovou linku nebo vyčkáváte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články